Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Konferencja historyczna „OKM 1940 Ostaszków – Kalinin – Miednoje”

Służyli ku Chwale Ojczyzny – polegli od strzału w tył głowy. Historyczne wspomnienie o funkcjonariuszach Policji Państwowej. To słowa wypowiedziane przez Prezesa Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 Jarosława Olbrychowskiego.

Ta wyjątkowa lekcja historii, w szczególności dla uczestniczących w spotkaniu policjantów oraz uczniów szkół zgierskich  odbyła się 14 lutego 2018roku w jednej z sal Urzędu Miasta w Zgierzu. Warsztaty przypadły w 76. rocznicę powstania Armii Krajowej.  

 

Uroczyste spotkanie rozpoczął Komendant Powiatowy Policji w Zgierzu
podinsp. Robert Śniecikowski , który zaznaczył, że każdy policjant przestrzegający norm prawnych oraz zasad etyki zawodowej, pracuje na społeczny szacunek. Szef zgierskiej  policji przedstawił spot, zachęcający do wstąpienia w szeregi policji oraz pokazał pracę policjantów w trakcie działań ewakuacyjnych w jednej ze szkół w Ozorkowie,.

Następnie w związku z 76, rocznicą powstania Armii Krajowej uczniowie Szkoły Podstawowej nr 12  im. Armii Krajowej w Zgierzu przedstawili historię powstania  związku zbrojnego oraz pokazali pamiątki usytuowane w Izbie Pamięci, wśród nich fragmenty map, medale, zdjęcia i publikacje dotyczące okresu II wojny światowej.

Głównym elementem spotkania był wykład prezesa stowarzyszenia Jarosława Olbrychowskiego, który z niezwykłą pasją opowiadał o losach policjantów II RP, o etosie zawodu policjanta dawniej i dzisiaj. Podkreślał, że dla każdego funkcjonariusza, mimo upływu czasu, najważniejsze wartości pozostają niezmienne. Etos zawodu policjanta wiąże się z ciężką, odpowiedzialną, ale i zaszczytną służbą na rzecz drugiego człowieka i całego społeczeństwa. Przedstawione zostały sylwetki funkcjonariuszy II RP związanych z KPP w Zgierzu.

W trakcie tych warsztatów można było dowiedzieć się o tragicznej historii polskich jeńców wojennych, przetrzymywanych w obozach  Ostaszków, Kalinin i Miednoje – miejsca nierozerwalnie łączące się z etosem służby funkcjonariuszy PP. To tam zginęło blisko 8 tysięcy policjantów, każdy z nich został zgładzony strzałem w tył głowy. A misją rodzin policjantów Policji Państwowej II Rzeczypospolitej Polskiej jest przywracanie prawdy, ukazywanie martyrologii tej formacji i poświęcenie jej funkcjonariuszy dla ojczyzny.

Ciekawym elementem spotkania była również prezentacja repliki munduru funkcjonariusza Policji Państwowej przez przedstawiciela Biura Historii i Tradycji Policji Komendy Głównej Policji sierż. szt. Karola Woldana .

Po skończonym  wykładzie  Komendant Powiatowy Policji w Zgierzu otrzymał z rąk prezesa Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 Certyfikat Ambasadora OKM 1940 - propagowanie etosu Policji Państwowej.

Ostatnim punktem warsztatów historycznych było wykonanie pamiątkowej fotografii uczestników  w Łaźni Miejskiej w Zgierzu, gdzie w dwudziestoleciu międzywojennym, uwieczniono w podobny sposób funkcjonariuszy II Rzeczypospolitej.

Wszystkim uczestnikom tej wyjątkowej lekcji historii serdecznie dziękujemy.

  • zdjęcie z Łaźni w Zgierzu
  • Łaźnia Miejska w Zgierzu 2018 r.
Powrót na górę strony