Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci podsumowali akcję "Pasy"

15 marca 2018 roku w godz. 6-22 policjanci przeprowadzili działania kontrolne „PASY”. Funkcjonariusze zwracali szczególną uwagę na korzystanie z pasów bezpieczeństwa zarówno przez kierujących jaki i pasażerów, a także w jaki sposób przewożone są najmłodsi pasażerowie.

Niestety mimo licznych apeli, w ciągu 16 godzin policjanci ujawnili 539 kierujących i 47 pasażerów, którzy nie korzystali z pasów bezpieczeństwa podczas jazdy, a także 2 przypadki przewożenia dzieci poza fotelikiem ochronnym lub innym urządzeniem zabezpieczającym do przewozu dzieci.

Jedną z przyczyn wysokiej śmiertelności ofiar wypadków drogowych jest naruszanie przepisów dotyczących obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa i urządzeń do bezpiecznego przewożenia dzieci. Dlatego głównym celem przedsięwzięcia jest egzekwowanie od kierujących i pasażerów urządzeń bezpieczeństwa biernego (pasy bezpieczeństwa i foteliki do przewozu dzieci).

Zgodnie z harmonogramem działań ogólnopolskich na 2018 rok, w poniższych terminach w województwie łódzkim policjanci będą realizować działania pn. „PASY”:
- 15 marca (czwartek)
- 4 maja (piątek)
- 6 lipca (piątek)
- 28 wrzesień (piątek)

Do dzisiaj pas bezpieczeństwa pozostaje jednym z najważniejszych elementów systemu biernego bezpieczeństwa kierowcy i pasażerów w samochodach. Zmniejsza, bowiem ryzyko śmierci lub poważnego urazu podczas zdarzenia.

Przypomnijmy, że podstawowym systemem biernego bezpieczeństwa są właśnie pasy i dopiero ich prawidłowe zapięcie powoduje możliwość prawidłowego zadziałania niektórych innych systemów bezpieczeństwa np. poduszek powietrznych i kurtyn.

Powrót na górę strony