Nie tylko bicie boli - Informacje - Policja Łódzka

Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

Nie tylko bicie boli

W Gminnym Domu Kultury w Ksawerowie odbyło się spotkanie podsumowujące projekt ,,Nie tylko bicie boli”. Prelegentem był Paweł Nowak, specjalista ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie z Centrum PROGRES oraz mł. asp. Aleksandra Białkowska, profilaktyk społeczny z pabianickiej komendy.

Wystąpienie Pawła Nowaka, psychologa, specjalisty ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie było poświęcone przemocy w kontekście relacji międzyludzkich. Co ludzi boli w relacjach? - Niewątpliwie bolą te sytuacje, gdzie mamy świadomość, że osoby dla nas ważne, bliskie ranią i krzywdzą. Wtedy ból staje się nie do zniesienia. Dzieje się to dlatego, że łączą nas więzi emocjonalne z tymi osobami, często czujemy do nich miłość, oczekujemy od nich czegoś dobrego – mówił Paweł Nowak. Przemoc ma różne oblicza. Do jego gabinetu często trafiają dzieci krzywdzone przez rodziców, dzieci, które były notorycznie poniżane, wyzywane, szantażowane. Jak podkreślał, najważniejsze jest to, by zatrzymać przemoc, by kontrolować swoje emocje. – Zwracajmy uwagę, jak relacje między ludzkie wyglądają w naszych rodzinach, w społeczności lokalnej, bo być może jest wiele osób, którym trzeba podać pomocną dłoń – apelował.

Mł. asp. Aleksandra Białkowska z pabianickiej komendy nawiązując do tematyki spotkania przygotowała dla mieszkańców miłą, słodką niespodziankę. Zanim jednak ,,policyjne" pierniczki trafiły do zacnych seniorów, musieli odpowiedzieć na pytania. Jak nazywa się innowacyjne narzędzie, za pomocą którego mieszkańcy anonimowo mogą informować o przemocy w bliskim otoczeniu bądź zagrożeniach w miejscu swojego zamieszkania? Gdzie szukać wsparcia i pomocy? Jak zachować się będąc świadkiem np. przemocy w rodzinie? Jaki jest numer alarmowy do służb ratunkowych? Na te i inne pytania ochoczo odpowiadali mieszkańcy, którzy prócz słodkości otrzymali od gospodarzy spotkania upominki z logo projektu.  

Spotkanie z mieszkańcami zostało zorganizowane przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Ksawerowie w związku z realizacją projektu ,,Nie tylko bicie boli” w ramach Programu Osłonowego Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jak podkreślała dyrektor ośrodka Marzena Berner, projekt pod patronatem wójta gminy Adama Topolskiego objął wszystkie grupy wiekowe mieszkańców gminy Ksawerów, od juniorów aż po seniorów. Jednym z prelegentów podczas spotkań była sędzia Anna Maria Wesołowska. Celem programu było przede wszystkim zwiększenie wiedzy i świadomości społeczności lokalnej na temat przemocy, pokazanie możliwości szukania pomocy w sytuacji zagrożenia przemocą, podniesienie kompetencji i zwiększenie skuteczności współpracy instytucji zajmujących się problematyką przemocy w rodzinie i działających na rzecz osób zagrożonych przemocą.