Uwaga ! Policjanci ostrzegają jak ustrzec się przed włamaniem! - Informacje - Policja Łódzka

Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

Uwaga ! Policjanci ostrzegają jak ustrzec się przed włamaniem!

Piotrkowscy policjanci ostrzegają przed złodziejami czyhającymi na nasz majątek. Kradzieży z włamaniem można uniknąć przestrzegając kilku zasad prewencyjnych.

Czas przedświąteczny i świąteczny sprzyja przestępczej aktywności. Częściej przebywamy poza domem wybierając się na zakupy, odwiedzamy naszych bliskich. Szybko robi się ciemno co daje szansę złodziejom być niezauważonymi. Przedświąteczne rozkojarzenie osłabia naszą czujność. W pośpiechu zapominamy sprawdzić czy zamknęliśmy drzwi, włączyliśmy alarm, dlatego też policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Piotrkowie Trybunalskim uczulają społeczeństwo na zagrożenie jakim jest kradzież z włamaniem. Zadbajmy o bezpieczeństwo by nie paść ofiarą przestępczej działalności.

 

Pamiętaj! Przede wszystkim nie zachęcaj złodzieja!

Sprawcy dostają się do domów przez okna lub balkon. Łupem padają najczęściej pieniądze i biżuteria. Do kradzieży dochodzi zazwyczaj pod nieobecność domowników, w godzinach popołudniowych i wieczornych, rzadziej w nocy.

Funkcjonariusze na spotkaniach z mieszkańcami informują, że najskuteczniejszym sposobem uniknięcia tych przestępstw jest przestrzeganie kilku podstawowych zasad prewencyjnych. Przypominają, że wychodząc z domu zawsze należy sprawdzić czy drzwi i okna są zamknięte, apelują o nie zostawianie w domu gotówki, biżuterii, szczególnie jeśli wyjeżdżamy na dłuższy czas. Nie wystawiajmy w oknach przedmiotów, które mogą być łatwym łupem dla sprawcy. Niewiedza na temat znajdującego się w środku mienia, może złodzieja zniechęcić.

 

Swój dom możesz zabezpieczyć wykorzystując:

zabezpieczenia mechaniczne:

- zamek – dobrej, profesjonalnej firmy to połowa sukcesu przy zabezpieczeniu wejścia, zawsze należy montować minimum dwa zamki różnych producentów. Warto zastosować nietypowe i zróżnicowane zamki.

- drzwi wejściowe do obiektu muszą być prawidłowo osadzone, ich konstrukcja powinna uniemożliwić wyłamanie i wyważenie.

- okna – mogą być zabezpieczone dodatkowo zewnętrznymi roletami aluminiowymi. Można zamontować też kraty, które z pewnością utrudnią zadanie włamywaczom.

zabezpieczenia elektroniczne:

- system nadzoru wizyjnego – pozwoli na obserwację poszczególnych pomieszczeń i osób przebywających na terenie obiektu

- monitoring profesjonalny montaż kamer na obiekcie i wokół niego pozwoli skutecznie odstraszyć złodzieja

- system sygnalizacji włamania i napadu – musi być tak dobrany aby mógł szybko powiadomić ochronę fizyczną o próbie wtargnięcia na obiekt

 

W działaniach profilaktycznych stróże prawa mówią społeczeństwu o możliwości korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, a także o zgłaszaniu dzielnicowemu wszelkich niepokojących sygnałów wzbudzających niepokój mieszkańców w omawianym zakresie, takich jak obce samochody, nieznane nam osoby wchodzące na podwórko, niecodzienne sytuacje w okolicy miejsca zamieszkania. Policjanci radzą by o dłuższym wyjeździe informować rodzinę lub sąsiadów z prośbą o zwrócenie uwagi na opuszczane domostwa.

 

Pomyśl wcześniej i zabezpiecz własny dom! Nie musisz być ofiarą włamania!