Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zadbajmy o bezpieczny świąteczny czas...

6 grudnia zaroiło się na ulicach od "niebieskich" pomocników Mikołajów. Dzieci małe i duże zamiast recytowania wierszyków odpowiadały na pytania dotyczące zasad bezpieczeństwa.W zamian otrzymywały upominki. Przedświąteczny czas w pełni.W centrach handlowych tłumy. Pamiętajmy aby podczas tej "gorączki" zachować zdrowy rozsądek i czujność.

Aby okres świąteczno – noworoczny był dla wszystkich spokojny i bezpieczny warto skorzystać z porad , którymi jak co roku dzielą się policjanci:

Przedświąteczne zakupy :

Wybierając się na zakupy pamiętaj, aby nie przechowywać całej gotówki i wszystkich kart kredytowych w jednym miejscu. Korzystając z bankomatów wybierz urządzenia znajdujące się w ruchliwym i dobrze oświetlonym miejscu. Nie zapisuj kodu PIN na karcie bankomatowej i wybijając numer osłaniaj klawiaturę. Na zakupy zaopatrz się w torebkę na długim pasku i przewieś ją przez ramię, tak aby zawsze mieć ją „na oku”. W czasie załatwiania sprawunków unikaj miejsc zatłoczonych i nie wdawaj się w rozmowy z przygodnie napotkanymi osobami. Parkując samochód przed marketami wybieraj tylko dobrze oświetlone miejsca, a najlepiej skorzystaj z parkingów strzeżonych. Wysiadając pamiętaj o zamknięciu pojazdu i włączeniu urządzeń alarmowych. Nie pozostawiaj w samochodzie na widocznym miejscu cennych i atrakcyjnych przedmiotów. Unikajmy również zakupów alkoholu niewiadomego pochodzenia na bazarach i targach, które mogą narazić nas na utratę zdrowia oraz wszelkiego rodzaju biżuterii i sprzętu elektronicznego, co może skutkować odpowiedzialnością karną za nieumyślne przestępstwo paserstwa

Podróże:

Korzystając ze środków komunikacji publicznej, zachowajmy szczególną ostrożność w miejscach, gdzie występuje duży tłok, np.: na dworcach kolejowych, lotniskach, w zatłoczonych pociągach i autobusach. Jadąc autobusem czy tramwajem – szczególnie przy wsiadaniu i wysiadaniu zachował szczególną czujność. Panowie nie powinni przechowywać portfeli w tylnych kieszeniach spodni. Podróżując koleją unikajmy pustych przedziałów, starajmy się też nie spać w trakcie podróży. Cenne przedmioty, pieniądze, dokumenty starajmy się trzymać przy sobie. Bądźmy również ostrożni w kontaktach z nieznanymi osobami, a w szczególności nie częstujmy się ich pożywieniem i napojami.

Pamiętajmy, że pozostawienie bagażu bez opieki grozi nie tylko utratą naszego mienia, ale również może spowodować wszczęcie alarmu przez służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo. Starajmy się, więc nie pozostawiać go bez opieki.

Jeżeli w podróż zabierzemy ze sobą dzieci pilnujmy je, aby się nie zgubiły. A jeżeli już do tego dojdzie szybko poprośmy o pomoc pracowników obiektu, w którym jesteśmy czy napotkanego policjanta. Warto wcześniej nauczyć dzieci, aby w przypadku oddalenia się od rodziców zawsze wróciły do miejsca gdzie ich widziały ostatni raz.

Korzystając z własnego środka transportu pamiętaj, aby sprawdzić stan techniczny pojazdu i usunąć nawet najdrobniejsze usterki. Warto też zadbać o inne przedmioty, takie jak apteczka, kamizelka odblaskowa, termos z ciepłym napojem czy koc.

Za kierownicę siądź trzeźwy i wypoczęty. Na postój wybieraj miejsca zaludnione i dobrze oświetlone. Z uwagi na wzmożony ruch na drogach, warto zaplanować sobie więcej czasu na dojazd do celu. Można również pomyśleć o drogach alternatywnych. Dzięki temu, w przypadku utrudnień na drodze, spowodowanych pracami drogowymi czy wypadkiem, będziemy mogli uniknąć stania w korku.

Wysiadając z samochodu zabierz ze sobą wszystkie wartościowe przedmioty, drogą odzież, torebki i dokumenty, zamknij auto i uruchom urządzenia alarmowe. W trakcie podróży możesz być narażony na kradzież samochodu metodą „na stłuczkę” lub „na wypadek” – złodzieje aranżują taką sytuację i starają się wykorzystać emocje swojej ofiary. W takim przypadku nie należy opuszczać pojazdu, lecz telefonicznie powiadomić służby ratownicze lub skierować się do najbliższej jednostki Policji. Jeżeli decydujemy się na wyjście z auta, to pamiętajmy, że należy je zamknąć i uaktywnić alarm.

Zabezpiecz mieszkanie :

Nie opowiadaj wszystkim wkoło, że planujesz dłuższy wyjazd. Na automatycznej sekretarce telefonu nie zostawiaj wiadomości typu „wyjechaliśmy z miasta, wracamy wtedy i wtedy”. Klucze do mieszkania przekaż krewnemu lub zaufanemu sąsiadowi, poproś by zbierał ulotki reklamowe spod Twoich drzwi, wieczorem zaś zapalił światło i otworzył okno. Nie zostawiaj kluczy pod wycieraczką! Pozamykajmy dokładnie drzwi i okna, zakręćmy główne zawory z gazem i wodą. Cenne przedmioty - dzieła sztuki czy wyroby jubilerskie i gotówkę zdeponuj w sejfie lub oddaj na przechowanie zaufanej osobie. Zastanówmy się, czy rzeczy wartościowe podczas naszego wyjazdu nie będą bardziej bezpieczne na koncie czy w skrytce bankowej niż w domu.

Polecamy:

http://wieruszow.policja.gov.pl/?serwis=ewe&dzial=informacje&id=32095

http://kutno.policja.gov.pl/?serwis=eku&dzial=informacje&id=32040

http://poddebice.policja.gov.pl/?serwis=epd&dzial=informacje&id=32039

http://wielun.policja.gov.pl/?serwis=ewi&dzial=informacje&id=32059

http://zdunska-wola.policja.gov.pl/?serwis=ezd&dzial=informacje&id=32054

http://piotrkow-trybunalski.policja.gov.pl/ep/informacje/32063,Mikolaj-z-piotrkowska-policja.html

  • Policjanci z dzieckiem, obok mężczyzna przebrany za świętego Mikołaja.
  • Policjanci z dziećmi w szkole.
  • Policjanci z dziećmi w szkole.
  • Policjant w szkole z dziećmi.
  • Policjantki z dziećmi w szkole robią ozdoby choinkowe.

Pobierz plik (format mp3 - rozmiar 2.14 MB)

Powrót na górę strony