Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zamiast ostrzegać światłami przed Policją - zdejmij nogę z gazu!

Policyjne patrole na terenie całego kraju od rana sprawdzają stosowanie się kierujących do obowiązujących przepisów w szczególności dotyczące prędkości oraz stanu trzeźwości.Kaskadowy pomiar prędkości polega na prowadzeniu statycznej kontroli na tej samej drodze, w tym samym czasie, ale w różnych miejscach przez patrole ustawione kolejno po sobie na określonym, często niezbyt długim, odcinku drogi. 23-latek, który zamiast zwolnić światłami ostrzegał innych przed kontrolą policyjną podczas kiedy sam nie miał uprawnień do kierowania zapłacił za to sporą grzywną.

Działania takie mają również charakter prewencyjny. Głównym celem działań jest ograniczenie liczby wypadków i kolizji na drogach. W trakcie kontroli policjanci reagują także na inne stwierdzone wykroczenia m.in.: niestosowanie się do obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa, przewożenia dzieci w fotelikach oraz korzystanie przez kierujących z telefonu komórkowego niezgodnie z przepisami.

22 marca 2019 roku około godziny 7.00 łódzcy policjanci, którzy pełnili służbę w ramach ogólnopolskich działań pod kryptonimem Kaskada zauważyli, że kierujący mazdą jadącą od strony centrum Łodzi w kierunku Strykowa używa świateł drogowych niezgodnie z ich przeznaczeniem. Mundurowi zatrzymali pojazd do kontroli. W trakcie przeprowadzanej interwencji kierujący przyznał się, że chciał ostrzec innych kierowców o kontroli drogowej. Okazało się również, że w pojeździe brak jest obowiązkowego wyposażenia, a 23 letni kierowca nie posiada uprawnień do kierowania. Powiedział mundurowym, że ma ukończony kurs nauki jazdy, lecz nie zdał jeszcze egzaminu bo nie ma pieniędzy. Funkcjonariusze ukarali mężczyznę 3 mandatami karnymi. Ten „falstart” kosztował go grzywną 500 zł za kierowanie pojazdem bez wymaganych uprawnień, 200 zł za używanie świateł drogowych nie zgodnie z przepisami, 200 zł za brak obowiązkowego wyposażenia pojazdu. Auto, którym poruszał się 23 latek zostało zabezpieczone na parkingu.

Jedźmy ostrożnie przestrzegając przepisów, z prędkością dostosowaną do warunków panujących na drodze. Pamiętajmy że bezpieczeństwo na drogach zależy przede wszystkim od samych kierowców - od ich rozwagi, umiejętności przewidywania zagrożeń i szacunku dla innych uczestników ruchu drogowego

  • Zabezpieczony samochód na lawecie.
  • Policjant kontroluje prędkość.
Powrót na górę strony