Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymani "poszukiwacze skarbów" nad zalewem rawskim

Funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego rawskiej komendy zatrzymali 3 mężczyzn podejrzewanych o poszukiwanie zabytków bez pozwolenia. Za to przestępstwo grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

3 kwietnia 2019 roku kryminalni z KPP Rawa Mazowiecka otrzymali informację, że na terenie tymczasowo osuszonego akwenu zalewu chodzą osoby z wykrywaczami metali. Policjanci podejrzewając, że mogą to być "poszukiwacze skarbów" pojechali we wskazane miejsce. Od razu zauważyli opisywane osoby. Jak się okazało, było to 3 mężczyzn;  w wieku 40, 41 i 43 lat, mieszkańcy powiatu piotrkowskiego oraz grójeckiego. Mężczyźni tłumaczyli się, że nie robią nic złego ponieważ na plaży używanie wykrywacza jest dopuszczalne. Jak jednak ustalili funkcjonariusze wykonywali oni te czynności bez wymaganego prawem pozwolenia Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Podejrzewając, iż to nie pierwszy raz jak mężczyźni wybrali się na "łowy" policjanci podjęli decyzję o przeszukaniu ich miejsc zamieszkania. Jak się okazało w domach zatrzymanych policjanci znaleźli przedmioty pochodzące z nielegalnych poszukiwań: broń, amunicję,monety, biżuterię.

Od ubiegłego roku poszukiwanie zabytków wykrywaczem metali bez zgody WKZ jest przestępstwem o czym mówi art.109 c Ustawy o Ochronie Zabytków i Opiece nad Zabytkami. Za ten czyn grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

 

  • policjant z przedmiotami z poszukiwania zabytków
Powrót na górę strony