Plenerowa lekcja historii w Wykusie- szlakiem Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich AK
W ramach obchodów z okazji 100 lecia powołania Policji Państwowej, XVIII Liceum Ogólnokształcące w Łodzi, Związek Strzelecki Oddział w Łodzi, wspólnie z Komendą Wojewódzką Policji w Łodzi dla grupy młodzieży, zorganizowali wycieczkę patriotyczno- historyczną- szlakiem Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej Ponury- Nurt. W wydarzeniu udział brali także Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi Włodzimierz Kalinowski, Komendant Powiatowy Policji w Opocznie mł.insp. Konrad Kobierski, policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi oraz opoczyńscy mundurowi.
Młodzi ludzie pod okiem nauczyciela historii oraz organizatorów, wzięli udział w prelekcji dotyczącej historii żołnierzy AK stacjonujących m.in. na polanie Wykus następnie w intencji tragicznie zmarłych bohaterów, odprawiona została polowa Msza św., celebrowana przez kapelana łódzkiej policji oraz Opata Opactwa Cystersów z pobliskiego Wąchocka.
Wykus to miejsce, które niejednokrotnie stanowiło bazę dla polskich partyzantów. Już podczas powstania styczniowego stacjonowali tam powstańcy pod dowództwem Mariana Langiewicza. W trakcie II wojny światowej w Wykusie znajdowały się obozy żołnierzy najpierw pod dowództwem „Hubala”, później Zgrupowania Partyzanckie AK „Ponury”.
Po tej niezwykłej plenerowej lekcji historii młodzież miała okazję zwiedzić klasztor na Świętym Krzyżu oraz spotkać się z kustoszem muzeum w Michniowie wsi, która została całkowicie spalona przez Niemców hitlerowskich w trakcie II wojny światowej. Pacyfikacja Michniowa, miała miejsce w dniach 12-13 lipca 1943. Wg dostępnych źródeł zostało wówczas bestialsko zamordowanych 204 mieszkańców Michniowa – w tym 102 mężczyzn, 54 kobiety i 48 dzieci (w wieku od 9 dni do 15 lat) Przejmująca opowieść o rodzinach, które zostały żywcem spalone w zostawia trwały ślad w pamięci każdego.
Nietypowa lekcja historii była dla wszystkich uczestników dużym przeżyciem. Dziękujemy organizatorom za zaproszenie i udział w tym niezwykłym wydarzeniu.
asp. szt. Barbara Stępień