Informacje

Pies policjant - przyjaciel i pomocnik!

Od dawna wiadomo, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. To oddane, wierne i bardzo inteligentne zwierzę . Natura obdarowała psa niezwykłą psychiką i silnie rozwiniętymi zmysłami słuchu, wzroku, a przede wszystkim węchu. Dlatego też już wieki temu ludzie zorientowali się, że pies może być nie tylko przyjacielem ale i pomocnikiem. Odkryto, że niektóre rasy mają wyjątkowe umiejętności, które mogą być dużym wsparciem podczas codziennej pracy. Psy zaczęły pomagać pasterzom, myśliwym podczas polowania, czy chronić nasze domy przed intruzami. Są jednak i takie, które mają bardzo ważne ale i niebezpieczne zadania.


Szukają zaginionych osób,  potrafią po zapachu odnaleźć sprawców poważnych zbrodni czy uratować setki istnień odnajdując ukryte ładunki wybuchowe. To psy policyjne. Taki pies to nie tylko przyjaciel ale i bohater. Oczywiście nie każdy z tych uroczych czworonogów może służyć u boku policjanta. Do tego ważnego zadania wybierane są te najinteligentniejsze, najodważniejsze i najwierniejsze.
Pierwsze sygnały o wykorzystaniu psów do pomocy funkcjonariuszom dochodzą z XII wieku z Francji, gdzie po zmroku zamykano bramy miast i spuszczano psy, by te chroniły ich mieszkańców. Ich wyjątkowe umiejętności zaczęto również dostrzegać na początku XIX wieku w Anglii, kiedy to pomagały policjantom tropić złodziei.
W Polsce  w policji służą najczęściej Owczarki Niemieckie oraz Owczarki Belgijski Malinois. W służbie można jednak spotkać również Labradory, Cocer Spaniele, Jack Russel Teriery oraz Nowofunlandy.
Nie jest istotna płeć psa. Ważne, by był zdrowy posiadał psychiczne predyspozycje, miał skończone dwa lata i był w budowie i szacie zgodny z wzorcem rasy.
By tak wyselekcjonowany mógł rozpocząć służbę w policji musi ukończyć szkolenie w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. Spędza tam wraz z swoim opiekunem od 4 do 5 miesięcy.
 
Psy policyjne dzieli się na następujące kategorie::
Psy patrolowe
Psy tropiące
Psy patrolowo-tropiące
Psy kategorii do wyszukiwania zapachów narkotyków
Psy kategorii do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych
Psy kategorii do wyszukiwania zapachu zwłok ludzkich

 

W województwie łódzkim służbę w policji pełni 56 psów w tym:
3 kategorii tropiącej,  10 kategorii do wyszukiwania zapachów narkotyków, 4 kategorii do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych, 7  kategorii patrolowej oraz 32 kategorii patrolowo- tropiącej. Nasi czworonożni pomocnicy mają od 3 do 11 lat! Na co dzień pełnią służbę wraz ze swoimi przewodnikami i potrafią sprostać każdemu powierzonemu im zadaniu. Z sukcesami startują również w rywalizacjach psów specjalistycznych. W maju  2019 roku zostały przeprowadzone VI Zawody Przewodników Psów Służbowych Żandarmerii Wojskowej, w których udział wziął laureat XVII Kynologicznych Mistrzostw Policji mł. asp. Sebastian Adamczyk z KPP  w  Tomaszowie  Mazowieckim  wraz z psem o nazwie Gabazo kategorii do wyszukiwania zapachów narkotyków. Wśród 28 innych drużyn to właśnie ta para uzyskała najlepszy wynik w  klasyfikacji  końcowej uzyskując 750 pkt na 800 możliwych w swojej kategorii.
 

POLECAMY !

http://lodz-wschod.policja.gov.pl/elw/informacje/49845,Policyjne-psie-serca-koluszkowskiej-policji.html


Z okazji Światowego Dnia Psa, życzymy naszym czworonożnym funkcjonariuszom samych sukcesów i zawsze pysznej karmy pod dostatkiem!  

 

 

 

 

Powrót na górę strony