SZKOLENIE POLIGONOWE Sokołów koło Sieradza
24 czerwca 2016 roku policjanci z Wydziału Dochodzeniowo – Śledczego KWP w Łodzi, Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Łodzi oraz Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Łodzi we współpracy z przedstawicielem Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, przeprowadzili szkolenie praktyczne z zakresu procesowej obsługi miejsca katastrofy (w tym eksplozji materiału wybuchowego lub urządzenia wybuchowego). Adresatami tej inicjatywy byli policjanci pionu kryminalnego . Przedsięwzięcie odbyło się na poligonie w okolicach Sieradza, a jego gospodarzem był I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi podinsp. Tomasz Olczyk.
Szkolenie poligonowe to element cyklu doskonaleń poświęconych szerokiemu spectrum, jakim jest charakter i specyfika prowadzenia „śledztw powybuchowych”. A celem tych zajęć było podniesienie wśród uczestników umiejętności prawidłowego organizowania, przeprowadzania oraz koordynacji oględzin miejsc takich zdarzeń, od chwili uzyskania wiadomości o zdarzeniu, poprzez przejęcie nadzoru nad obszarem/obiektem od podmiotu realizującego czynności ratownicze, aż do momentu zakończenia gromadzenia i zabezpieczania wszelkich informacji oraz dowodów w ramach oględzin miejsca zdarzenia.
Scenariusz zajęć poligonowych zakładał, że:
w pierwszej kolejności został wykonany jeden wybuch pojazdu, po którym na miejscu pracowała drużyna złożona z funkcjonariuszy wchodzących w skład łódzkiej grupy ATK (wraz z ekspertem śledztwa powybuchowego z CSP Legionowo), którzy na bieżąco omawiali uczestnikom, każdą czynność dokonywaną w trakcie kryminalistycznego badania miejsca zdarzenia, a następnie
przeprowadzono trzy kontrolowane wybuchy samochodów, po których miejsca powybuchowe zostały podzielone na sektory i pod kierownictwem prokuratorów poddane oględzinom przez czteroosobowe drużyny z wszystkich komend powiatowych/miejskich garnizonu łódzkiego, pod nadzorem policyjnych ekspertów przeprowadzających oględziny podczas pierwszego wybuchu.
Szkolenie było również miejscem, w którym można było przećwiczyć współdziałanie służb ratowniczych tj. straży pożarnej z organami ścigania prowadzącymi śledztwo powybuchowe oraz stanowiło niepowtarzalną okazję do wymiany doświadczeń praktycznych, między przedstawicielami Prokuratury i Policji.
Uczestnikami szkolenia byli policjanci : wszystkich Komend Powiatowych i Miejskich Policji z garnizonu łódzkiego, Wydziałów KWP w Łodzi, OPP w Łodzi, SPAP w Łodzi, CBŚP Zarządu w Łodzi oraz policjant CSP Legionowo ponadto Prokuratorzy z Prokuratur Okręgowych z województwa łódzkiego, łódzkiej Prokuratury Regionalnej oraz Prokuratury Krajowej.