Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Obywatelskie ujęcie nietrzeźwego kierowcy

Kierowca łódzkiego MPK 11 listopada 2019 roku na zajezdni przy ul. Kasprowicza ujął upojonego alkoholem 63-latka, który prowadził opla na podwójnym gazie. Świadek nie przeszedł obojętnie, zareagował. Najpierw zabezpieczył kluczyki od pojazdu uniemożliwiając dalszą jazdę i niezwłocznie powiadomił Policję. Dzięki tak odpowiedzialnej i godnej pochwały postawie zapobiegł potencjalnej tragedii na drodze.

11 listopada 2019r. około godziny 18.30 policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Łodzi otrzymali informację o ujęciu na pętli przy ul. Kasprowicza nietrzeźwego kierującego oplem. Na miejscu ustalono, że kierowca MPK  zwrócił uwagę na samochód osobowy, wjeżdżający na tę pętlę, ponieważ według jego oceny mężczyzna siedzący za kierownicą dziwnie się zachowywał. Wzbudziło to jego podejrzenie, że może być nietrzeźwy. Po dojściu do pojazdu wyczuł od mężczyzny wyraźną woń alkoholu, wobec powyższego wyjął kluczyki ze stacyjki i niezwłocznie powiadomił służby. Badanie trzeźwości wykazało ponad dwa i pół promila alkoholu w organizmie 63-latka, z którym kontakt był bardzo utrudniony. Tym razem szybka i zdecydowana postawa świadka zapobiegła tragedii, do której mogło dojść gdyby upojony alkoholem kierowca kontynuował jazdę.
Pijani kierowcy to nadal bardzo duży problem. Wypadki spowodowane przez nietrzeźwych kierujących, są często tragiczne w skutkach. Im większe stężenie alkoholu tym większe ryzyko nie tylko spowodowania wypadku. Pijany za kółkiem nie jest zdolny do szybkiej i pewnej reakcji. Zmienia się jego stan psychofizyczny. Błędnie ocenia sytuacje i swoje możliwości, pogarsza się ostrość widzenia, znacznie trudniej jest ocenić odległość i prędkość innych obiektów, spada koncentracja, pojawia się senność. Część osób świadomie decyduje się na prowadzenie po alkoholu jednak zdarzają się też osoby, które siadając za kółkiem myślały, że są już trzeźwe. Taka sytuacja często występuje następnego dnia rano, po spożyciu alkoholu. Ponieważ każdy z nas jest inny, bardzo trudno określić, kiedy będziemy całkowicie trzeźwi. Warto to sprawdzić zanim wsiądziemy do auta.

Policjanci podczas codziennej służby konsekwentnie i z całą surowością eliminują z ruchu osoby, prowadzące na podwójnym gazie. Równocześnie podczas cyklicznych akcji, kampanii czy spotkań profilaktycznych z mieszkańcami, starają się uwrażliwić na skutki kierowania autem pod wpływem alkoholu. Zwracają się z apelem aby reagować w sytuacjach, gdy widzimy osobę nietrzeźwą siadającą za kierownicą. Nierzadko pijani kierowcy przewożą swoich najbliższych: żony, dzieci, przyjaciół. Wielu pasażerów świadomie podejmuje ryzyko, decydując się na jazdę samochodem prowadzonym przez nietrzeźwego. Brak sprzeciwu i akceptacja takiego zachowania sprowadza ich do roli współsprawców potencjalnych tragedii na drogach.

Łódzcy policjanci w przeciągu dziesięciu miesięcy tego roku, zatrzymali już 945 uprawnień do kierowania osobom, które wbrew zdrowemu rozsądkowi wsiedli do samochodu po wcześniejszym spożywaniu alkoholu. Jednocześnie nietrzeźwi od stycznia do października spowodowali 122 kolizje i 46 wypadków drogowych, w których 55 osób odniosło obrażeni a 4 poniosły śmierć.

Powrót na górę strony