Na mszy nie może być więcej niż 5 wiernych - Informacje - Policja Łódzka

Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

Na mszy nie może być więcej niż 5 wiernych

Od 1 kwietnia 2020 roku obowiązuje w Polce Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 31 marca 2020 roku, które wprowadza ograniczenia nie tylko w przemieszczaniu się ale także określa liczbę wiernych, którzy uczestniczą w nabożeństwach w kościołach. Przepis jednoznacznie wskazuje, że podczas uroczystości kościelnych może brać udział 5 osób nie licząc liturgicznej służby ołtarza. Wszystkie ograniczenia zostały wprowadzone w trosce o zdrowie mieszkańców i o ograniczenie rozprzestrzeniającej się epidemii koronawirusa

5  kwietnia 2020 roku,  opoczyńska policja została powiadomiona o dwóch naruszeniach przepisów związanych z liczbą osób przebywających na nabożeństwie w kościołach na terenie powiatu opoczyńskiego. W jednym  w   nabożeństwie brało udział  48 wiernych w  kolejnym  17 osób. W obu przypadkach  policjanci, którzy  musieli podjąć interwencję poczekali do zakończenia liturgii, a następnie wyjaśnili odprawiającym  msze  duchownym, że  to na nich ciąży obowiązek kontrolowania  liczby osób wchodzących  na nabożeństwo do świątynni. Jednocześnie mundurowi  przypomnieli o obowiązujących w tym zakresie przepisach jak tez zwrócili uwagę na zagrożenie epidemiologiczne jakie niesie za sobą nieprzestrzeganie wprowadzonych rygorów. W jednym przypadku, z uwagi na rażące naruszenie obostrzeń ,  o zaistniej sytuacji został powiadomiony Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Opocznie, natomiast  z uwagi na popełnione wykroczenie  i nieprzyjęcie  mandatu karnego w obu przypadkach zostało wszczęte postępowania o wykroczenie.

 Przypominamy, że obowiązujące  przepisy dotyczą  nie tylko mszy świętych ale także  udziału  osób w  ślubach, uroczystościach pogrzebowych. W każdym z tych przypadków zgodnie z obowiązującymi przepisami  może  uczestniczyć do  pięciu osób nie wliczając  w to służby liturgicznej.

 Wszystkim nam zależy na jak najszybszym zniwelowaniu zagrożenia epidemią jaka dotknęła nasz kraj, nasze rodziny. Jedynie dzięki zrozumieniu powagi sytuacji i przestrzeganiu wprowadzonych restrykcji  możemy ograniczać rozprzestrzenianie się choroby. Bardzo prosimy o rozsądek, zrozumienie i stosowanie się do obowiązujących przepisów.   

 

 asp.szt. Barbara Stępień