Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Obywatelskie ujęcie kierowcy z promilami i sądowym zakazem kierowania pojazdami

Wzorowa obywatelska postawa zawsze zasługuje na wyróżnienie. Takim zachowaniem wykazało się dwoje mieszkańców powiatu wieruszowskiego, którzy w Kamionce zatrzymali pijanego kierowcę. Odpowiednia reakcja tych osób, doprowadziła do zatrzymania amatora jazdy na „podwójnym gazie”, który miał w organizmie ponad 2 promile alkoholu. Nieodpowiedzialny kierowca został wyeliminowany z ruchu drogowego i teraz musi liczyć się z wysoką grzywną oraz karą nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

23 kwietnia 2020 roku przed godziną 19:00 dyżurny wieruszowskiej komendy Policji otrzymał telefoniczne zgłoszenie, o obywatelskim ujęciu kierowcy, który może znajdować się pod wpływem alkoholu. Skierowani do miejscowości Kamionka policjanci, zastali trzy osoby. Jak ustalili, dwoje mieszkańców powiatu wieruszowskiego, jadąc za osobowym daewoo matiz zauważyli, że charakterystyka toru jazdy oraz sposób zachowania kierowcy matiza, może wskazywać, że znajduje się pod wpływem alkoholu. Jadący za nim w pewnym momencie wyprzedzili matiza i telefonicznie powiadamiając Policję, doprowadzili do zatrzymania pojazdu. Po zatrzymaniu jadący za matizem kierowca wybiegł z pojazdu i wyjął kluczyki z daewoo. Na miejscu policjanci ustalili, że kierujący matizem, to 45 – letni mieszkaniec gminy Bolesławiec, który miał w organizmie ponad 2 promile alkoholu. Dodatkowo okazało się, że nieodpowiedzialny kierowca, już wcześniej stracił prawo jazdy za „jazdę po kieliszku” i posiada sądowy zakaz kierowania pojazdami. W tej sytuacji grozi mu kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności i wysoka grzywna.

Wieruszowscy policjanci serdecznie dziękują czujnym podróżującym za obywatelską, godną naśladowania postawę. Dzięki takiej odważnej reakcji być może nie doszło do tragedii na drodze. Przypominamy, że zgodnie z art. 243 Kodeksu Postępowania Karnego, każdy kto jest świadkiem przestępstwa, ma prawo ująć sprawcę na gorącym uczynku. Ujętą osobę należy niezwłocznie przekazać Policji.

Asp. sztab. Damian Pawlak

Powrót na górę strony