Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policja ostrzega - (SENIORZE) nie daj sie oszukać!

Rozprzestrzenianie się pandemii koronawirusa, obawa, niepewność i strach społeczeństwa jest wykorzystywane przez sprawców przestępstw. Pomimo apeli i porad Policji oszustwa pod legendą nadal się zdarzają. Przestępcy wykorzystując obecną sytuację chcą między innymi wyłudzić pieniądze lub wprowadzić dezinformację, rozsyłając w sieci fałszywe informacje, czyli fake newsy.

POLICJA OSTRZEGA

NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ!

W przestrzeni informacyjnej pojawiło się szereg nieprawdziwych informacji, prób oszustw i wprowadzania w błąd, związanych z wystąpieniem pandemii wirusa SARS-COV-2.

Metody działania sprawców są bardzo zróżnicowane. Policjanci apelują o zachowanie ostrożności i rozsądku oraz przestrzegają przed oszustami.

Policjanci ostrzegają

Przestępcy, aby osiągnąć cel, nieustannie modyfikują znane już metody oszustw i wymyślają wciąż nowe. Coraz częściej podają się za policjantów z Centralnego Biura Śledczego lub komend Policji prowadzących działania operacyjne, zmierzające do zatrzymania grupy przestępczej, zajmującej się okradaniem kont i lokat bankowych. Najczęściej na swoje ofiary wybierają osoby starsze lub samotne. Przekonują o konieczności przekazania pieniędzy, obiecując, że za chwilę w nienaruszonym stanie zostaną zwrócone.

Policjanci apelują:

  • Nigdy nie podawaj przez telefon swoich danych osobowych!
  • Nie informuj, w jakich bankach i na jakich lokatach gromadzisz oszczędności!
  • Nie ufaj nieznanym rozmówcom!
  • Pod żadnym pozorem nie pobieraj gotówki i nie przekazuj jej rzekomym policjantom!
  • Po takim telefonie zadzwoń z innego aparatu i powiadom o usiłowaniu wyłudzenia pieniędzy!

PAMIĘTAJ !!!

Policja nigdy nie prowadzi działań operacyjnych przez telefon!

Policja nigdy nie wymaga poświęcenia Twoich oszczędności do jakichkolwiek celów!

Policja nigdy nie przekazuje telefonicznie informacji na temat prowadzonych działań operacyjnych ani policjantów biorących w nich udział!

!!!

NIGDY pod żadnym pozorem nie przekazuj swoich oszczędności, kosztowności i wartościowych przedmiotów osobom obcym, podającym się za krewnego, policjantów czy urzędników, albo pracowników szpitala.

W TEN SPOSÓB NIE DZIAŁAJĄ TE INSTYTUCJE. Podmioty prywatne świadczące usługi medyczne również nie wysyłają swoich przedstawicieli po zapłatę do domów krewnych swoich klientów.

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony