Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci rozpoczęli służbę na wodzie

Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Poddębicach rozpoczęli służbę na zbiorniku Jeziorsko. Mundurowi będą strzec bezpieczeństwa wypoczywających nad wodą. Policyjne patrole na wodzie nie tylko ratują tonących, ale także studzą brawurę młodych osób oraz eliminują nietrzeźwych. Wszystko po to, by wypoczynek nad wodą był bezpieczny.

KPP w Poddębicach zawarła porozumienie z Wójtem Gminy Pęczniew, dzięki któremu policjanci zacumowali służbową łódź motorową typu „HARPUN 550” w porcie w Pęczniewie i rozpoczęli służbę na zbiorniku Jeziorsko. Do służby w patrolach wodnych skierowani zostali policjanci przeszkoleni w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz posiadający specjalistyczne uprawnienia ratowników wodnych. Doświadczenie policjantów z poprzednich lat pokazuje, że zapewnienie bezpieczeństwa nad wodą musi być traktowane z wyjątkową powagą. Dzięki wykorzystaniu sprzętu pływającego mundurowi wspomagają działania zduńskowolskiego WOPR-u. Policjanci będą pełnić wodne patrole w każdą wakacyjną sobotę i niedzielę od godziny 10:00 do 18:00, aż do 30 sierpnia 2020 roku.

Przypominamy o podstawowych zasadach bezpiecznego wypoczynku nad wodą:

  • Wybierajmy te kąpieliska, które są strzeżone, uważnie czytajmy instrukcje korzystania z kąpieliska oraz wszelkie informacje i przestrogi dotyczące zasad bezpiecznego wypoczynku. Zawsze trzeba przestrzegać zasad określonych w regulaminach i stosować się do znaków umieszczonych przy zbiornikach wodnych, pływać można jedynie w miejscach oznaczonych.
  • Przed rozpoczęciem kąpieli warto zorientować się, gdzie znajduje się ratownik - kąpiąc się wybierajmy miejsca, w których jesteśmy widoczni dla ratownika (w razie zagrożenia czy konieczności udzielenia pierwszej pomocy skróci to czas na zorganizowanie akcji ratunkowej). Gdy dojdzie do niebezpiecznej sytuacji należy natychmiast wezwać pomoc. W żadnym wypadku nie wolno wszczynać fałszywych alarmów, na przykład dla żartu udając tonięcie, w tym czasie ktoś inny może rzeczywiście potrzebować pomocy.
  • Osoby korzystające ze sprzętu pływającego muszą pamiętać o zabraniu kamizelek ratunkowych.
  • Przed wejściem do wody powinno się schładzać stopniowo, aby uchronić organizm przed szokiem termicznym, nie wolno wskakiwać do wody po dłuższym opalaniu się. Warto odczekać też chwilę po zjedzeniu posiłku.
  • W żadnym wypadku nie wolno wchodzić do wody będąc pod wpływem alkoholu lub silnie działających leków. Statystyki pokazują, że do utonięć dochodzi najczęściej po spożyciu alkoholu.
  • Poważnym zagrożeniem są także brawura i brak wyobraźni. Zachowujmy rozsądek i bądźmy odpowiedzialni.
  • Najlepiej nie wybierać się nad wodę samotnie i nie korzystać z kąpielisk w odludnych miejscach; dobrze jest także utrzymywać kontakt wzrokowy z osobami z którymi przyszliśmy, aby móc zorganizować pomoc gdyby doszło do sytuacji zagrożenia.
  • Dzieci muszą zawsze korzystać z kąpieli pod opieką dorosłych; oprócz opieki ważne jest także uczenie dzieci od najmłodszych lat bezpiecznych zachowań nad wodą.

Pamiętaj o numerach alarmowych!

WOPR – Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe :

Dla telefonów komórkowych: 601 100 100

Dla telefonów stacjonarnych: 0 601 100 100

Ogólnoeuropejski numer alarmowy: 112

Pamiętajmy, że bezpieczna kąpiel zależy od nas samych!                                                                                 
 

Powrót na górę strony