Kierowco, bądź odpowiedzialny ! - Informacje - Policja Łódzka

Informacje

Kierowco, bądź odpowiedzialny !

Nietrzeźwi kierowcy to realne niebezpieczeństwo dla wszystkich użytkowników dróg. Choć większość kierowców jest świadoma takiego zagrożenia, to jednak policjanci wciąż interweniują na miejscach zdarzeń drogowych z udziałem nietrzeźwych i nieodpowiedzialnych kierowców. W miniony weekend policjanci zduńskowolskiej komendy zatrzymali kolejnych kierujących „na podwójnym gazie”.

10 lipca, po północy, na ul. Sieradzkiej policjanci zduńskowolskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej pojazd marki Opel, którym poruszał się 46 – letni mieszkaniec Zduńskiej Woli. Funkcjonariusze wyczuli od kierującego silną woń alkoholu. Badanie trzeźwości potwierdziło, że jest nietrzeźwy. Miał w organizmie 1 promil alkoholu. Natomiast 11 lipca, około godziny 16:00, w miejscowości Tymienice, patrol dzielnicowych zatrzymał 50 – letniego mieszkańca gminy Zduńska Wola, który jechał motorowerem marki Yamasaki. Tor jazdy jakim się poruszał wzbudził u policjantów podejrzenie, iż kierujący może być pijany. Okazało się w trakcie kontroli, że mieli rację. Badanie trzeźwości wykazało, że 50 – latek ma organizmie ponad 1,5 promila alkoholu. Nietrzeźwi kierujący za swoje zachowanie odpowiedzą przed sądem. Prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości zagrożone jest kara do 2 lat więzienia. Kolejny przykład nieodpowiedzialnego zachowania kierującego pojazdem miał miejsce 12 lipca, po godzinie 12:00 w miejscowości Szadek. Patrol Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Zduńskiej Woli zatrzymał 58 – letniego mieszkańca gminy Zduńska Wola, który kierował pojazdem marki Volkswagen. Policjanci również i w tym przypadku podczas kontroli wyczuli woń alkoholu od kierującego. Badanie trzeźwości wykazało wartość poniżej 0,5 promila, a więc stan po użyciu alkoholu u mężczyzny. Za popełnione wykroczenie odpowie przed sądem. Grozić mu będzie areszt oraz grzywna. Ponadto w miniony weekend funkcjonariusze drogówki, na terenie powiatu zduńskowolskiego, zatrzymali 3 prawa jazdy za przekroczenie prędkości powyżej 51 km/h w obszarze zabudowanym. Trzy osoby zostały ukarane za kierowanie pojazdem bez uprawnień. Policjanci zatrzymali 8 dowodów rejestracyjnych, z uwagi na stan techniczny pojazdów oraz brak aktualnych badań technicznych.

PAMIĘTAJMY !

Osoba siadająca za kierownicę powinna być przede wszystkim trzeźwa i wypoczęta. Stan trzeźwości to jedno, a samopoczucie i predyspozycje wynikające ze spożywania alkoholu, to drugie. Niestety za często zdarza się, że kierowcy będąc na tzw. kacu, u których mimo tego, że badanie wykazało już brak alkoholu w organizmie, nadal nie byli w stanie bezpiecznie prowadzić pojazdu z uwagi na zły stan samopoczucia. Nietrzeźwi kierowcy stanowią zagrożenie nie tylko dla siebie ale i dla innych uczestników ruchu drogowego. Dlatego, gdy widzimy nietrzeźwego kierowcę, reagujmy zanim dojdzie do tragedii. Jeden telefon na numer alarmowy może uratować czyjeś zdrowie, a nawet życie. Cały czas apelujemy o rozsądek za kierownicą i przestrzeganie przepisów.