Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

GIGANTYCZNE OSZUSTWO A W TLE UKRYWANIE MAJĄTKU PRZED WIERZYCIELAMI

Policjanci z Wydziału do Walki z Korupcją KWP w Łodzi wspólnie z Sieradzką Prokuraturą Okręgową ujawnili przestępczą działalność rodziny z Szadku, której członkowie podejrzani są o szereg przestępstw o charakterze gospodarczym. Jest to oszustwo na ponad 6,5 miliona złotych, wyłudzenie kredytu na blisko 500 tysięcy a także wiele przypadków uchylania się od spłat zobowiązań.

Sprawa miała swój początek w 2014 roku. Wówczas policjanci uzyskali informację, że doszło do wyłudzenia kilku milionów złotych na rzekomą inwestycję na terenie Szwecji. 
Zgromadzony materiał dowodowy wskazywał, że pokrzywdzony zlecił firmie z Szadku wyprodukowanie 66 domów z drewna, które miały stanąć na osiedlu w Szwecji. 
Kontrakt opiewał na trzy lata a firma miała dostarczać po 11 „bliźniaków” rocznie. Na potrzeby kontraktu nieuczciwi biznesmeni założyli firmę, której właścicielem stała się 26-latka. W celu realizacji przyszłej inwestycji zleceniodawca przez ponad 1,5 roku systematycznie przekazywał pieniądze aby firma mogła zrealizować zamówienie. Chodziło głównie o fundusze na zakup materiałów. Łącznie pokrzywdzony celem realizacji umowy przekazał ponad 5 milionów złotych. Ciągle jednak brakowało pieniędzy na sfinalizowanie inwestycji. Wówczas pojawił się kolejny inwestor, który przekazał  1,5 mln złotych. Wykonawca nie zrealizował kontraktu – wybudował tylko 5 niekompletnych domów. Z analizy sprawy jednoznacznie wynikało, że firma zamiast inwestować fundusze w budowę rozdysponowała powierzone pieniądze na zupełnie inne cele. Była to spłata wcześniejszych długów ale także zakup dóbr przemysłowych i osobistych. Pokrzywdzeni nie odzyskali zainwestowanych przez siebie pieniędzy. Funkcjonariusze zaczęli się również przyglądać kwestii podatkowej w prowadzonej sprawie. Materiał dowodowy pozwolił na wykazanie nieprawidłowości związanych z podatkiem VAT. Sprawa od razu została przekazana do właściwego urzędu skarbowego. Poza tym wykazano nieprawidłowości firmy przy ubezpieczeniach pracowniczych i ogromnych zaległościach w tym zakresie.
Zarzut oszustwa w znacznych rozmiarach na sumę 6,5 miliona złotych usłyszała 52-letnia Jadwiga M. będąca pełnomocnikiem firmy. Jest to przestępstwo zagrożone karą do 10 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo kobieta odpowie za wyłudzenie z poznańskiego banku prawie półmilionowego kredytu, do którego wyłudzenia przedłożyła dokumenty nierzetelne. Na tym jednak śledczy nie zakończyli prowadzonego procesu. Funkcjonariusze wykazali, że pozostali członkowie rodziny również dopuścili się szeregu przestępstw. Zgromadzony materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie zarzutów ukrywania mienia przed wierzycielami i unikania spłaty zobowiązań 26-letniej Michalinie M., jej siostrze 29-letniej Annie M. i 54-letniemu ojcu Krzysztofowi M. Jest to przestępstwo zagrożone karą do 5 lat pozbawienia wolności. Śledczy przeanalizowali kilkadziesiąt postępowań komorniczych z terenu całej Polski, w których przewijali się członkowie wspomnianej rodziny. Wnioski były jednoznaczne i świadczyły, że podejrzani przepisywali, obciążali oraz wykonywali darowizny zarówno ruchomości jak i nieruchomości w celu uniknięcia egzekucji. Sprawa jest rozwojowa i nie wykluczone są kolejne zarzuty dla podejrzanych.   
 

Powrót na górę strony