Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„Przepis na bezpieczeństwo” - światła

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej w Łodzi cyklicznie będą przypominać najważniejsze przepisy, a także przekazywać rady dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Ciąg publikacji będzie składał się z odcinków poświęconych wybranym zagadnieniom z przepisów Prawa o Ruchu Drogowym, a także innym istotnym elementom, mającym wpływ na bezpieczeństwo na drodze. W tej publikacji opowiedzą o roli świateł w pojazdach

Praktycznie większość polskich kierowców doświadczyła oślepienia na drodze. Dzieje się to wtedy, gdy pojazd jadący z przeciwnego kierunku ruchu ma źle ustawione światła. Szczególnie jesienią i zimą ich prawidłowe ustawienie i czystość ma wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Kiedy zatem powinniśmy wyregulować światła, a kiedy przeprowadzić ich korekcję?

Większość polskich kierowców robi to nie częściej niż raz do roku – w czasie obowiązkowego przeglądu technicznego. Ustawienie świateł mijania powinniśmy zrobić po każdorazowej wymianie żarówki. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta ponieważ snop światła zależy także od położenia samej żarówki w reflektorze. Powinniśmy również jednocześnie wymienić oba źródła światła. Po co? Ponieważ trwałość żarówek jest określona na obliczoną średnią liczbę godzin jej pracy i za chwilę może dojść do przepalenia tej drugiej. Warto również sprawdzić, już w trakcie zakupu, czy żarówka jest oznaczona jako „long life” wówczas możemy mieć pewność że posłuży nam około roku. Po tym czasie, sprawność żarówki spada. Dzieje się to jednak na tyle wolno, że przyzwyczajamy się do tej zmiany i praktycznie jej nie zauważamy. Dobrą praktyką jest wymiana żarówek jesienią, gdy dzień jest krótki, szybko zapada zmrok i możemy w pełni korzystać z jej mocy. A zatem, gdy mamy zmienione żarówki i wyregulowane reflektory, kiedy powinniśmy je dodatkowo ustawiać korektorem ? Zazwyczaj samochody posiadają czterostopniowy regulator zasięgu świateł. Regulator ten znajduje się w okolicach kierownicy.

„0” odpowiada obciążeniu pojazdu gdy wewnątrz znajduje się kierowca i ewentualnie pasażer siedzący z przodu pojazdu.

„1" wybieramy gdy zajęte są wszystkie siedzenia, ale w bagażniku nie ma bagaży.

„2” gdy jest komplet pasażerów i pełny bagażnik.

„3” gdy bagażnik jest mocno obciążony, a w aucie znajduje się tylko kierowca.

Kiedy czyścić reflektory?

Szyba reflektora brudzi się błyskawicznie, nie ma reguły jak często powinniśmy je czyścić. Ważne jest żebyśmy je myli częściej niż myjemy auto. Każdorazowo przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych, gdy deszcz i błoto trafiają na rozgrzany reflektor i tam zasychając pozostawiają warstwę brudu. Dzięki temu, nie tylko będziemy lepiej widzieć, ale i chyba to jest najważniejsze, zmniejszamy ryzyko oślepiania innego kierowcy, ponieważ strumień światła nie będzie załamywał się na brudnej szybie reflektora.

asp. sztab. Marzanna Boratyńska WRD KMP w Łodzi

 

Adresy łódzkich stacji diagnostycznych,

w których będzie można nieodpłatnie sprawdzić stan oświetlenia

w dniach:

  •  24 października 2020r.
  •   7 listopada 2020r.
  •  21 listopada 2020r.
  1. ul. Aleksandrowska 2/8
  2. ul. Zgierska 108
  3. ul. Wileńska 9
  4. ul. Przybyszewskiego 199/205

 

  • Światła samochodów osobowych i radiowozu oznakowanego
  • Cztery ikonki oznaczeń ustawienia świateł w pojeżdzie
Powrót na górę strony