Strzeż swoich haseł i nie podawaj nikomu numeru BLIK - Informacje - Policja Łódzka

Informacje

Strzeż swoich haseł i nie podawaj nikomu numeru BLIK

Skierniewiccy policjanci ostrzegają przed oszustwami na tzw. BLIKa i nie tylko...

Oszuści wykorzystują nowy sposób na wyłudzanie pieniędzy. Włamują się na konta poczty elektronicznej, czy konta na portalach społecznościowych i proszą znajomych o pilną pożyczkę pieniędzy. Za powód pośpiechu i taką formę pożyczki podają problemy, znajdowanie się  w dużych kłopotach finansowych, czy na przykład zdrowotnych.

O podobnym wydarzeniu skierniewicka policja została powiadomiona na przykład ostatniego weekendu 25 października 2020. Sprawca włamał się na pocztę elektroniczną i  portal społecznościowy skierniewiczanina, uzyskał do nich hasło,  dalej prosząc o pożyczkę finansową i podanie numeru BLIK przez  znajomych.  Obecnie skierniewicka policja prowadzi postępowanie w tej sprawie. Innej mieszkance naszego terenu, również  najprawdopodobniej poprzez działanie internetowych oszustów, w ostatnim czasie z konta zniknęła duża suma pieniędzy.

Warto pamiętać o pewnych ZASADACH, które pomogą uniknąć takich nieprzyjemnych sytuacji:

  •  nigdy nie udostępniaj i nie zapisuj  w widocznych miejscach swoich haseł.
  •  logując się na konto bankowe czy konto sklepu internetowego unikaj ogólnodostępnych sieci;
  •  nie wchodź w linki reklamowe z e-maili, niektórzy oszuści podszywają się pod legalne sklepy;
  •  nie podawaj nikomu numeru BLIK;
  •  płacąc kartą kredytową upewnij się, że połączenie jest bezpieczne (na dole strony internetowej powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki);