Cześć Ich Pamięci ... - Informacje - Policja Łódzka

Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

Cześć Ich Pamięci ...

30 października 2020 roku na Cmentarzu Starym pw. św. Józefa przy ulicy Ogrodowej w Łodzi Komendant Wojewódzki Policji w Łodzi nadinsp. Sławomir Litwin złożył symboliczne kwiaty pod Pomnikiem Poległych na Wschodzie oraz na grobach policjantów, którzy zginęli na służbie. W tym roku z uwagi na stan epidemii ta ważna dla nas ceremonia zorganizowana została w bardzo okrojonym składzie.

Wraz z Naczelnikiem Wydziału Komunikacji Społecznej Komendant, w imieniu policjantów garnizonu łódzkiego zapalił znicze pamięci. Na tej najstarszej w Łodzi nekropolii rzymskokatolickiej od 1919 roku znajduje się kwatera policyjna. Hołd wszystkim poległym na słuzbie policjantom został oddany podczas  symbolicznej minuty ciszy.

Znicze zapłonęły także na grobach Bartłomieja Kuleszy, Wiktora Będkowskiego i spoczywającego na pabianickim cmentarzu Andrzeja Werstaka, gdzie hołd oddał Komendant Powiatowy Policji w Pabianicach insp. Tomasz Szwed.

Nasi koledzy polegli na służbie, wykonując czynności w Areszcie Śledczym w Sieradzu. "Ja obywatel Rzeczpospolitej Polskiej, świadom podejmowania obowiązków policjanta, ślubuję: służyć wiernie Narodowi, chronić ustanowiony Konstytucją Rzeczpospolitej Polskiej porządek prawny, strzec bezpieczeństwa Państwa i jego obywateli, nawet z narażeniem życia" Ten fragment ślubowania dla poległych policjantów spełnił się w najtragiczniejszy sposób - chroniąc bezpieczeństwo ludzi i porządek publiczny ponieśli ofiarę największą.

 

  • dwóch umundurowanych policjantów w mundurach galowych, jeden w generalskim salutują nad grobem policjantów
  • policjant w mundurze galowym niesie symboliczny wieniec pomiędzy nagrobkami starego cmentarza
  • pomnik ku czci policjantów poległych na Wschodzie
  • umundurowany policjant w maseczce stoi ze zniczem nad nagrobkiem