Potrącenie pieszego. Apelujemy o ostrożność - Informacje - Policja Łódzka

Informacje

Potrącenie pieszego. Apelujemy o ostrożność

Opoczyńscy policjanci ustalają przebieg i wszystkie okoliczności wypadku drogowego, do którego doszło 30 października 2020 roku o godzinie 20.15 na drodze gminnej w Ostrowie w gminie Opoczno. Prosimy kierowców oraz pieszych o zachowanie szczególnej ostrożności. Opady deszczu, zmrok, niekiedy mgła, znacząco utrudniają bezpieczeństwo na drodze.

Jak wstępnie ustalili pracujący na miejscu policjanci, 21 letni kierujący oplem astra, na prostym odcinku drogi, w  terenie zabudowanym, podczas opadów deszczu, po wcześniejszym ominięciu grupy pieszych, wracając na swój pas ruchu, potrącił 50 letniego pieszego. Poszkodowany z poważnymi obrażeniami ciała został przetransportowany do jednego z łódzkich szpitali. Kierujący oplem był trzeźwy.

Policjanci, którzy pracowali na miejscu ustalili świadków zdarzenia oraz zabezpieczyli ślady. Prowadzone w tej sprawie postępowanie ma na celu ustalenie przebiegu wypadku.

Kolejny raz, w trosce o bezpieczeństwo użytkowników dróg, policjanci apelują o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, rozwagę, życzliwość i empatię na drodze.

Kierowco samochodu, jednośladu przestrzegaj przepisów ruchu drogowego, w tym:

  • Dostosuj prędkość do warunków na drodze

Dopuszczalna prędkość na danym odcinku drogi, nie zawsze jest prędkością bezpieczną. Jedź z prędkością zapewniającą panowanie nad pojazdem, z uwzględnieniem warunków na drodze, a w szczególności: rzeźby terenu, stanu i widoczności drogi, stanu i ładunku pojazdu, warunków atmosferycznych i natężenia ruchu.

  • Zachowaj bezpieczny odstęp od poprzedzającego pojazdu

Utrzymuj odstęp niezbędny do uniknięcia zderzenia w razie hamowania lub zatrzymania się poprzedzającego pojazdu.

  • Zbliżając się do przejścia dla pieszych zachowaj szczególną ostrożność i ustąp pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu

Pieszy uczestniku ruchu drogowego:

  • Myśl i żyj!

Korzystaj z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku - z pobocza. Jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać, możesz korzystać z jezdni, idź najbliżej jej krawędzi i ustępuj miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi. Korzystając z pobocza lub jezdni, chodź lewą stroną drogi.

  • Świeć przykładem - noś odblaski – bądź widoczny

Noś odblaski w takim miejscu, by znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu).

  • Zadbaj o bezpieczeństwo!

Dbaj o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego. Nie wchodź na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych.

 

 

asp.szt. Barbara Stępień