Nietrzeźwi kierowcy - Informacje - Policja Łódzka

Informacje

Nietrzeźwi kierowcy

Niestety mimo policyjnych apeli o rozwagę, funkcjonariusze nadal interweniują wobec kierowców pod działaniem alkoholu. W miniony weekendu złoczewscy policjanci wyeliminowali z ruchu kolejnych nietrzeźwych kierujących. Niechlubny rekordzista, mając prawie 3 promile alkoholu wpadł podczas kontroli drogowej. W kolejnym przypadku nietrzeźwy z dwoma promilami i zakazem kierowania spowodował kolizję. Kierowco bądź odpowiedzialny! Nietrzeźwość to przyczyna wielu tragedii na drodze !

31 października 2020 r. około godz. 17.40 policjanci złoczewskiego komisariatu patrolując miejscowość Ligota, zwrócili uwagę na nietypowy tor jazdy opla meriva. Podejrzewając, że jego kierowca może być pod działaniem alkoholu, zatrzymali go do kontroli drogowej. Okazało się, że przypuszczenia policjantów potwierdziły się. Od kierowcy czuć było woń alkoholu, a przeprowadzone badanie alkomatem wykazało u niego prawie 3 promile alkoholu w organizmie.

Kolejny kierowca z ”promilami” wpadł w ręce policjantów, w związku ze spowodowaną kolizją. 1 listopada 2020 r  około godz. 17.20 złoczewscy policjanci zostali wezwani na parking przy ul. Przechodniej, gdzie kierowca daewoo lanos uszkodził zaparkowany samochód. Jak się okazało 45 – letni mieszkaniec gminy Złoczew  podczas cofania uderzył w BMW. Interweniujący policjanci zwrócili uwagę na „podejrzany” wygląd kierowcy daewoo. Badanie stan trzeźwości wykazało u niego ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Okazało się również, sąd orzekł wobec niego zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Obydwaj kierowcy odpowiedzą za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości, za co grozi do 2 lat pozbawienia wolności oraz zakaz prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata. Obligatoryjne zasądzane jest również od sprawców świadczenie pieniężne  na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Za złamanie sądowego zakazu prowadzenia pojazdów grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

 Pamiętajmy, że nietrzeźwi kierowcy stanowią zagrożenie nie tylko dla siebie ale i dla innych uczestników ruchu drogowego. Alkohol obniża koncentrację, opóźnia reakcję, powoduje zaburzenia równowagi i widzenia. Wszystkim kierującym przypominamy, że „jadąc na podwójnym gazie” ryzykują nie tylko utratą prawa jazdy oraz odpowiedzialnością karną, ale także zdrowiem i życiem innych uczestników ruchu drogowego. Dlatego gdy widzimy nietrzeźwego kierowcę, reagujmy zanim dojdzie do tragedii. Jeden telefon na numer alarmowy może uratować czyjeś zdrowie, a nawet życie Przypominamy, że kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem. Cały czas apelujemy o rozsądek za kierownicą!

  • urządzenie do badania stanu trzeźwości