Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Za łapówki obiecywali prawo jazdy bez egzaminu

Policjanci z Wydziału do walki z Korupcją KWP w Łodzi, pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Łódź-Bałuty, prowadzą śledztwo w sprawie powoływania się na wpływy w dwóch konkretnych WORD-ach w Polsce. Podejrzani w ogłoszeniach internetowych proponowali pośrednictwo w załatwieniu uprawnień do kierowania pojazdami bez przystąpienia do egzaminu. Chętnych nie brakowało. W zamian kursanci wpłacali pieniądze na konto podane przez sprawców.

3 listopada 2020 łódzcy policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn. 26-letni mieszkaniec Warszawy usłyszał zarzuty współdziałania z inną osobą powołującą się na wpływy w WORD w Warszawie. Podejrzani wprowadzali w błąd  przez utwierdzenie „klientów” w przekonaniu o możliwości załatwienia sprawy polegającej na uzyskaniu uprawnień do kierowania pojazdami kat. B bez przystąpienia do egzaminu w zamian za 300 złotych przekazane przelewem bankowym na wskazane konto.

Z kolei  27-letni mieszkaniec Białegostoku, także zatrzymany przez policjantów, podejrzany jest o dokładnie taki sam proceder ze wskazaniem na wpływy w WORD w Łomży.Obaj podejrzani byli już w przeszłości notowani za konflikty z prawem.W tej sprawie przewidziany jest dalszy rozwój przedmiotowo-podmiotowy. Za oszustwo związane z płatną protekcją grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.  

Przypominamy Art. 230a. KK

  • § 1. Kto udziela albo obiecuje udzielić korzyści majątkowej lub osobistej w zamian za pośrednictwo w załatwieniu sprawy w instytucji państwowej, samorządowej, organizacji międzynarodowej albo krajowej lub w zagranicznej jednostce organizacyjnej dysponującej środkami publicznymi, polegające na bezprawnym wywarciu wpływu na decyzję, działanie lub zaniechanie osoby pełniącej funkcję publiczną, w związku z pełnieniem tej funkcji, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
  • § 2. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
  • § 3. Nie podlega karze sprawca przestępstwa określonego w § 1 albo w § 2, jeżeli korzyść majątkowa lub osobista albo ich obietnica zostały przyjęte, a sprawca zawiadomił o tym fakcie organ powołany do ścigania przestępstw i ujawnił wszystkie istotne okoliczności przestępstwa, zanim organ ten o nim się dowiedział.

mł. insp. Joanna Kącka

 

 

  • Dwóch policjantów kamizelkach odblaskowych z napisem policja prowadzi zatrzymanego na dziedzińcu komendy.
  • Troje  policjantów kamizelkach odblaskowych z napisem policja prowadzi zatrzymanego na dziedzińcu komendy.
  • Kodeks karny i kajdanki.
Powrót na górę strony