Śmiertelne potrącenie pieszego - Informacje - Policja Łódzka

Informacje

Śmiertelne potrącenie pieszego

Radomszczańscy policjanci pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Radomsku wyjaśniają okoliczności wypadku drogowego, do którego doszło 18 listopada 2020 r w miejscowości Gidle. W wyniku zdarzenia śmierć poniósł pieszy. Apelujemy o noszenie odblaskowych elementów.

18 listopada 2020 r. około godziny 18.20 w miejscowości Gidle doszło do tragicznego wypadku drogowego. Jak ustalili policjanci 59-letni kierujący samochodem ciężarowym man z naczepą jadąc od strony Ciężkowic w w kierunku Radomska potrącił pieszego, który znajdował się na jego pasie ruchu prowadząc rower. 61-latek nie posiadał żadnych elementów odblaskowych i znajdował się na środku jezdni w miejscu nieoświetlonym. Pieszy na skutek odniesionych obrażeń poniósł śmierć na miejscu. 59-letni kierowca samochodu ciężarowego był trzeźwy.

Kolejny raz, w trosce o bezpieczeństwo użytkowników dróg, policjanci apelują o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, rozwagę, życzliwość i empatię na drodze.

Kierowco samochodu, jednośladu przestrzegaj przepisów ruchu drogowego, w tym:

  • Dostosuj prędkość do warunków na drodze. Dopuszczalna prędkość na danym odcinku drogi, nie zawsze jest prędkością bezpieczną. Jedź z prędkością zapewniającą panowanie nad pojazdem, z uwzględnieniem warunków na drodze, a w szczególności: rzeźby terenu, stanu i widoczności drogi, stanu i ładunku pojazdu, warunków atmosferycznych i natężenia ruchu.
  • Zachowaj bezpieczny odstęp od poprzedzającego pojazdu. Utrzymuj odstęp niezbędny do uniknięcia zderzenia w razie hamowania lub zatrzymania się poprzedzającego pojazdu.
  • Zbliżając się do przejścia dla pieszych zachowaj szczególną ostrożność i ustąp pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu

Pieszy uczestniku ruchu drogowego:

  • Myśl i żyj! Korzystaj z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku - z pobocza. Jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać, możesz korzystać z jezdni, idź najbliżej jej krawędzi i ustępuj miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi. Korzystając z pobocza lub jezdni, chodź lewą stroną drogi.
  • Świeć przykładem, noś odblaski – bądź widoczny. Noś odblaski w takim miejscu, by znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu).
  • Zadbaj o bezpieczeństwo! Dbaj o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego. Nie wchodź na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych.
  • bok radiowozu stojącego w nocy na pasie drogi. w tle plandeka naczepy tira