Ostrzegamy przed próbami oszustw związanych z transakcjami bankowymi. - Informacje - Policja Łódzka

Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

Ostrzegamy przed próbami oszustw związanych z transakcjami bankowymi.

Cyberprzestępcy stosują co chwilę nowe metody. Ostrzegamy przed instalowaniem aplikacji z nieznanego źródła na urządzeniach, na których realizujemy transakcje bankowe. Pamiętaj! Pracownik banku, podczas rozmowy telefonicznej nie prosi o zainstalowanie jakiejkolwiek aplikacji na telefonie czy innym urządzeniu.

Oszuści  mogą wysłać maila, sms lub komunikat z linkiem do płatności za towar czy dostawę. W wielu przypadkach link prowadzi do strony, na której przestępcy podszywają się pod bank. Fałszywy link często aktywuje złośliwe oprogramowania, a to pozwala oszustowi na korzystanie ze wszystkich aplikacji, w tym bankowych, zainstalowanych na naszych urządzeniach.  Oszuści  potrafią nawet zadzwonić i podać się za pracownika banku. Okłamują klienta, tylko po to by uzyskać dostęp do jego konta bankowego.

 

Co możemy zrobić aby zabezpieczyć w sieci nasze finanse?

Podstawowe, żelazne  zasady bezpieczeństwa:

  • Legalne oprogramowanie

  • Program antywirusowy

  • Zmieniaj hasło dostępowe do kont bankowych, aplikacji płatniczych

  • Nie instaluj nieznanych programów

  • Korzystaj z bezpiecznych połączeń wi-fi- ogólnodostępne-otwarte są ryzykowne szczególnie kiedy z takiej sieci logujemy się do banku

  • Uważaj na wiadomości SMS, maile z prośbą o dopłatę małej kwoty do zamówienia

  • Nie otwieraj nieznanych linków otrzymanych w wiadomości SMS

Phishing to mechanizm oszustwa, polegający na podszywaniu się pod istniejące firmy w celu wyłudzenia Twoich danych dostępowych. Oszuści mogą podszywać się np. pod strony bankowości internetowej czy operatorów płatności. W momencie, w którym podasz swoje dane dostępowe (login i hasło) na fałszywej stronie – nieświadomie udostępniasz je oszustom – dzięki czemu mogą zalogować się do Twojego konta i ukraść pieniądze. Wiadomości i strony, które tworzą oszuści, często są bardzo podobne do oryginału. Dlatego tak ważne jest zwracanie uwagi na adres strony, z której korzystasz, jak i nadawcę wiadomości, którą otrzymałeś.

 

asp.szt. Barbara Stępień