Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ogólnoeuropejska operacja pod kryptonimem CARS

Polska Policja uczestniczyła w ogólnoeuropejskich działaniach, pod kryptonimem CARS których głównym celem było zwalczanie transgranicznej zorganizowanej przestępczości samochodowej. Policjanci i funkcjonariusze innych służb zabezpieczyli kilkanaście aut, motocykle, maszyny budowlane oraz setki części samochodowych. Łódzcy policjanci zabezpieczyli 11 pojazdów a także tablice rejestracyjne i części samochodowe.

 

Wspólna operacja policyjna  CARS zorganizowana została 6 i 7 września 2016 roku na terenie całego kraju.

 

6 września 2016 roku policjanci z wydziału kryminalnego komendy wojewódzkiej w Łodzi wraz z funkcjonariuszami CBŚP  dotarli do wsi w powiecie poddębickim gdzie na terenie jednej z posesji miał znajdować się pochodzący z przestępstwa samochód.  Na miejscu policjanci zlokalizowali dwa seaty: toledo i ibizę. Po wstępnych oględzinach eksperci z dziedziny mechanoskopii z Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Łodzi stwierdzili, że w obu pojazdach są ślady ingerencji w pola numerowe. Nie można było prawidłowo odczytać numerów VIN. Seaty zostały zabezpieczone do dalszych badań  na policyjnym parkingu. Na podstawie różnych innych cech funkcjonariusze wskazali, że mogą to być auta skradzione na terenie powiatu tomaszowskiego. Niebieski seat ibiza wartości 12 tysięcy złotych został skradziony w styczniu 2016 roku a srebrny toledo wartości 20 tysięcy złotych w czerwcu tego roku. W garażu dodatkowo policjanci ujawnili brązowego hyundaia wartości 70 tysięcy złotych, którego złodzieje ukradli na początku września 2016 roku z terenu łódzkiej dzielnicy Bałuty. W trakcie wnikliwego przeszukania kryminalni znaleźli 4 komplety tablic rejestracyjnych, wśród których jedne pochodzą od skradzionego w lipcu hyundaia wartości 50 tysięcy złotych, który także zniknął z łódzkich Bałut. Do policyjnego depozytu trafiły także zakwestionowane części samochodowe, tzw. zagłuszasz sygnału GPS oraz kilkanaście gramów narkotyku i elementy policyjnego umundurowania.  Zatrzymany 29 latek usłyszał 4 zarzuty :trzy paserstwa aut oraz  posiadania narkotyków. Decyzją sądu został tymczasowo aresztowany na najbliższe 3 miesiące.

 

 

Na terenie Łodzi policjanci biorący udział w działaniach CARS zabezpieczyli 6 samochodów. Audi A6, seat leon,renault laguna zostały zakwestionowane w związku podejrzeniem przerobienia pól numerowych. VW transporter, fiat ducato oraz mercedes w związku z podejrzeniem pochodzenia z kradzieży lub przywłaszczenia.

 Kolejny pojazd z podejrzeniem ingerencji w pola numerowe został ujawniony  przez tomaszowskich policjantów. VW sharan wartości 90 tysięcy złotych zatrzymano do dalszych ustaleń.

Z kolei koluszkowscy funkcjonariusze zabezpieczyli scanię wartości 150 tysięcy złotych w związku z podejrzeniem przywłaszczenia pojazdu.

Wszystkie sprawy będą szczegółowo wyjaśniane. ( J.K.)

 

Za koordynację i przebieg działań na szczeblu krajowym odpowiadał Wydział Kryminalny Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji. Przeprowadzone działania, do udziału w których zostali zaproszeni również funkcjonariusze Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej, Inspekcji Transportu Drogowego oraz Służby Celnej, pozwoliły na odzyskanie szeregu pojazdów osobowych, maszyn rolniczych ( w tym m. in. 11 traktorów), motocykli oraz narzędzi, utraconych w wyniku przestępstw zarówno na terenie Unii Europejskiej, jak i Polski. Zabezpieczono setki części samochodowych pochodzących z rozbiórki skradzionych aut. W chwili obecnej trwa szacowanie wartości odzyskanego mienia. Po wykonaniu niezbędnych czynności odzyskane pojazdy i przedmioty powrócą do prawowitych właścicieli. Wiele z rozpoczętych w trakcie działań spraw ma charakter rozwojowy.

W operacji „CARS”, na terenie Słowacji oraz Hiszpanii, uczestniczyli również eksperci z zakresu techniki kryminalistycznej, działający w tzw. „Europol Flying Squad on Motor Vehicle Crimes”. Jest to pilotażowy projekt, którego liderem jest polski Instytut Badawczy - Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji, realizowany w ramach Europejskiej Multidyscyplinarnej Platformy Przeciw Zagrożeniom Przestępczością EMPACT OPC.

W tegorocznej edycji działań uczestniczyli przedstawiciele organów ścigania z 27 państw europejskich. Działania były bezpośrednio wspierane przez instytucje o charakterze unijnym oraz międzynarodowym (EUROPOL, INTERPOL, FRONTEX, TISPOL).

(KGP / dm)

 

 

 

 

 

  • zabezpieczone elementy umundurowania
  • policjant  z zatrzymanym
Powrót na górę strony