Niebezpieczne holowanie na autostradzie - Informacje - Policja Łódzka

Informacje

Niebezpieczne holowanie na autostradzie

Holowanie pojazdu ciężarowego przez inny pojazd ciężarowy– taki widok ujrzeli policjanci z łódzkiej drogówki podczas patrolowania autostrady A1. Takim zachowaniem kierujący nie tylko utrudnili ale przede wszystkim stworzyli realne zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego.

25 marca 2021 roku policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej w Łodzi około godz. 17:00 na autostradzie A 1 w kierunku Katowic zauważyli tworzący się korek. Jadące przed nimi auta nagle zwalniały, lub zjeżdżały na pas zieleni. Mundurowi włączyli sygnały świetlne i dźwiękowe aby szybko poznać przyczynę tych niebezpiecznych manewrów. Wkrótce okazało się, że środkiem autostrady holują się dwa samochody ciężarowe, na widok których inni kierowcy nerwowo reagowali. Funkcjonariusze natychmiast nakazali zjazd z autostrady w bezpieczne nie zagrażające innym uczestnikom ruchu miejsce. 34-latek siedzący za kierownicą dafa, wyjaśnił policjantom, że postanowił pomóc swojemu koledze i dlatego holował jego niesprawne renault. Natomiast 73-latek oświadczył mundurowym, że auto zostało zakupione za granicą i musi być przewiezione do Strykowa. Obaj mężczyźni zostali poddani badaniu na zawartość alkoholu. Byli trzeźwi i posiadali niezbędne uprawnienia do kierowania tego rodzaju pojazdami. Kontroli poddano również dafa i renault. Tak jak kontrola dafa nie wykazała żadnych błędów tak kontrola renault wprawiła w osłupienie mundurowych.  Pojazd miał pękniętą szybę czołową, niesprawny układ kierowniczy, niesprawny układ hamulcowy. Dodatkowo na przyczepie przewożony był nieprawidłowo zabezpieczony silnik, z którego wyciekał olej, który wylewał się na jezdnię. Pomimo takich nieprawidłowości renault miał ważne badanie techniczne do września 2021 roku.

Obaj kierujący zostali ukarani mandatami karnymi. 34-latek za holowanie, pomimo zakazu na autostradzie, natomiast 73-latek za niezabezpieczenie w sposób prawidłowy przewożonego towaru. Ponadto kierowcy renault mundurowi zakazali dalszej jazdy tym pojazdem.

Policjanci przypominają!

Przepis art. 31 ust. 2 pkt 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym określa wprost, że zabrania się holowania na autostradzie, z wyjątkiem holowania przez pojazdy przeznaczone do holowania do najbliższego wyjazdu lub miejsca obsługi podróżnych.   Tak więc tradycyjne holowanie wykonywane przez dwóch kierowców bez odpowiednich uprawnień (niebędących kierowcami pojazdów przeznaczonych do holowania) jest niedopuszczalne. 

Pamiętajmy także, że w przypadku jakiejkolwiek awarii na autostradzie najlepszym rozwiązaniem będzie wezwanie pomocy drogowej lub obsługi autostrady, które można zawiadomić dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Zarówno kierowca, jak i pozostali pasażerowie powinni w oczekiwaniu na pomoc drogową założyć kamizelki odblaskowe. Co więcej, jeśli nasz samochód nie może jechać dalej, powinien znaleźć się na pasie awaryjnym, aby uniknąć ryzyka uderzenia przez innego uczestnika ruchu. Kierowca powinien także pamiętać o włączeniu świateł awaryjnych oraz umieszczeniu trójkąta ostrzegawczego w odległości 100 m od pojazdu.

sierż sztab. Jadwiga Czyż

WRD KMP w Łodzi

 

 

 

  • Pojazdy ciężarowe i radiowóz podczas kontroli drogowej
  • Pojazdy ciężarowe i radiowóz w miejscu kontroli