Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

"OKO SPEEDA" czyli policyjny dron w akcji

28 maja 2021 roku w godzinach od 9.00 do 12.00 na terenie pow. zgierskiego na drodze krajowej nr 71 policjanci Zespołu "SPEED" przeprowadzili działania podczas, których został wykorzystany bezzałogowy statek powietrzny. Efekt to ujawnione 24 wykroczenia popełnione przez kierujących.

W ciągu zaledwie trzech godzin patrole z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi podczas działań OKO SPEEDA ujawniły 24 kierujących niestosujących się do sygnałów świetlnych (czerwone światło), których wykroczenia, z powietrza, zostały zarejestrowane kamerą zainstalowaną na "Dronie". Działania takie będą sukcesywnie prowadzone na terenie woj. łódzkiego.

Bezzałogowe statki powietrzne policji są wyposażone w kamerę ze stabilizowaną głowicą optoelektroniczną z zoomem optycznym i cyfrowym. Pozwala to w ramach codziennej służby na rejestrowanie zachowań uczestników ruchu drogowego, a tym samym na ujawnianie wykroczeń w ruchu drogowym m. in. wyprzedzanie na skrzyżowaniu, przejściu dla pieszych, niestosowania się kierujących do sygnalizacji świetlnej. Z uwagi na wyposażenie w kamerę i pozycjonowanie w przestrzeni mogą również służyć do wykonywania zdjęć sytuacyjnych na miejscu zdarzenia drogowego.

Chodzi o to, żeby kierowca, którego wykroczenie zostanie zauważone z powietrza, był jak najszybciej zatrzymany. Taki sposób działania potęguje przekonanie o nieuchronności kary, co ma nie mniejsze znaczenie niż sam mandat.

mł. insp. Joanna Kącka

  • Widok z kamery drona i konsola do sterowania.
  • Widok na drogę i latającego nad nią drona.
  • Umundurowany policjant trzyma wekach konsole do obsługi drona.
Powrót na górę strony