Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

"OKO SPEEDA" czyli policyjny dron w akcji

28 maja 2021 roku w godz. 9.00 - 12.00 na terenie pow. zgierskiego na drodze krajowej nr 71 policjanci Zespołu "SPEED" przeprowadzili działania podczas, których został wykorzystany bezzałogowy statek powietrzny. Efekt to ujawnione 24 wykroczenia popełnione przez kierujących.

W ciągu zaledwie trzech godzin  patrole z Wydziału Ruchu Drogowego  Komendy Wojewódzkiej Policji  w Łodzi podczas działań OKO SPEEDA ujawniły 24 kierujących niestosujących się do sygnałów świetlnych (czerwone światło), których wykroczenia, z powietrza, zostały zarejestrowane  kamerą zainstalowaną na "Dronie". Działania takie będą sukcesywnie prowadzone na terenie woj. łódzkiego.

 

Bezzałogowe statki powietrzne policji są wyposażone w kamerę ze stabilizowaną głowicą optoelektroniczną z zoomem optycznym i cyfrowym. Pozwala to w ramach codziennej służby na rejestrowanie zachowań uczestników ruchu drogowego, a tym samym na ujawnianie wykroczeń w ruchu drogowym m. in. wyprzedzanie na skrzyżowaniu, przejściu dla pieszych, niestosowania się kierujących do sygnalizacji świetlnej. Z uwagi na wyposażenie w kamerę i pozycjonowanie w przestrzeni mogą również służyć do wykonywania zdjęć sytuacyjnych na miejscu zdarzenia drogowego.

Chodzi o to, żeby kierowca, którego wykroczenie zostanie zauważone z powietrza, był jak najszybciej zatrzymany. Taki sposób działania potęguje przekonanie o nieuchronności kary, co ma nie mniejsze znaczenie niż sam mandat.

 

 

  • widok z kamery drona i konsola do sterowania
  • widok na droge i latającego nad nia drona
  • umundurowany policjant trzyma wekach konsole do obsługi drona
Powrót na górę strony