Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Obchody 82. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej

1 września 2021 roku o godzinie 4.40 w Wieluniu rozpoczęły się obchody 82. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Szczególną rangę tegorocznym uroczystościom nadała wizyta Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Wśród zaproszonych gości był również I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi inspektor Tomasz Olczyk wraz z Komendantem Powiatowym Policji w Wieluniu inspektorem Grzegorzem Liburą.

Tuż przed rozpoczęciem uroczystości rozległ się dźwięk syren alarmowych, przypominający o ataku na pogrążone we śnie miasto oraz zabił dzwon "Pamięć i przestroga". Następnie na Placu Legionów odbyły się poranne uroczystości upamiętniające pierwsze ofiary II Wojny Światowej. Byli to bezbronni mieszkańcy Wielunia, którzy zginęli w wyniku celowego bombardowania przez niemieckie lotnictwo obiektów cywilnych, w tym miejscowego szpitala Wszystkich Świętych. Podczas uroczystości oddano cześć ofiarom zbrodniczego bombardowania Wielunia. Po oficjalnych wystąpieniach delegacje z udziałem głowy państwa złożyły kwiaty w trzech miejscach upamiętniających bombardowanie miasta: na ruinach zbombardowanej fary, przed pomnikiem dawnej synagogi oraz przed dawnym szpitalem Wszystkich Świętych.

Podczas uroczystych obchodów garnizon łódzki reprezentował Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi insp. Tomasz Olczyk. wraz z Komendantem Powiatowym Policji w Wieluniu insp. Grzegorzem Liburą. W ten sposób mundurowi oddali hołd mieszkańcom Wielunia, którzy byli pierwszymi ofiarami nalotu na miasto.

W trakcie całego wydarzenia policjanci wspólnie z przedstawicielami innych służb, dbali o bezpieczeństwo uczestników uroczystości oraz pilnowali porządku, by obchody przebiegały sprawnie i bez zakłóceń. Mundurowi zabezpieczyli również trasę przejazdu kolumny prezydenckiej, ponadto dbali o płynność ruchu na drogach. Zabezpieczenie wizyty głowy państwa wymagało od policjantów precyzyjnego i profesjonalnego przygotowania.

 • uroczystości obchodów wybuchu II Wojny Światowej w Wieluniu na placu Legionów stoją sztandary oraz pododdziały wojska
 • uroczystości obchodów wybuchu II Wojny Światowej w Wieluniu na placu Legionów. Na pierwszym planie maszt z flagą państwową oraz w tle goście na trybunie honorowej
 • wystąpienie na scenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
 • uroczystości obchodów wybuchu II Wojny Światowej w Wieluniu na placu Legionów. Na scenie występują aktorzy.
 • trybuna z zaproszonymi gośćmi pośród których stoi I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi oraz Komendant Powiatowy Policji w Wieluniu
 • policjanci i radiowozy stojące na ulicy w trakcie zabezpieczenia uroczystości
 • policjantka stojąca przy ulicy w trakcie zabezpieczenia uroczystości
 • policjanci stojący na ulicy przy bramkach zabezpieczających w trakcie zabezpieczenia uroczystości. W tle zgromadzeni ludzie.
 • policjant i radiowozy stojące na ulicy w trakcie zabezpieczenia uroczystości
 • policjanci stojący przy ulicy w trakcie zabezpieczenia uroczystości
 • policjanci stojący przy ulicy w trakcie zabezpieczenia uroczystości
 • policjanci stojący przy ulicy w trakcie zabezpieczenia uroczystości
Powrót na górę strony