Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Czy wiesz co to jest spoofing ?

Wyczulamy na oszustów podszywających się pod Policję lub np. pracowników banku ! Numery telefonów dostępne na stronach internetowych Policji i innych instytucji mogą być wykorzystywane do oszustw ! Zachowaj czujność jeśli taki wyświetli Ci się lub zidentyfikuje na ekranie telefonu.

Nowoczesne technologie wykorzystywane przez sprawców umożliwiają wyświetlanie na Twoim telefonie numeru np. policyjnego jako numeru dzwoniącego. Jest to bardzo mylące i może prowadzić do utracenia czujności.

W celu weryfikacji numeru należy zadzwonić na numer telefonu podany na  oficjalnej stronie internetowej instytucji a w szczególności Policji !

Spoofing telefoniczny to coraz popularniejsze oszustwo polegające na podszywaniu się dzwoniącego pod inne numery, by móc następnie dzwonić z nich do ofiary. Technologie pozwalają na to, że dzwoniący może ręcznie wprowadzić numer i jego opis, który wyświetli się adresatowi jako połączenie przychodzące.

Wykorzystując ten dodatkowy trik przestępcy podają się za policjantów,  przedstawicieli banków, a także przedstawicieli urzędów i innych instytucji. Zmuszają niczego nieświadomą ofiarę do działania pod presją  czasu w przekonaniu o niebezpieczeństwie przed , którym oszust bazujący na autorytecie  policji czy banku  chce rzekomo uchronić. Celem jest wyłudzenie tzw. danych wrażliwych lub pieniędzy.  Pamiętajmy! Oszuści umiejętnie manipulują rozmową tak, by uzyskać jak najwięcej informacji i wykorzystać naszą naiwność. W kontaktach z nieznajomymi kierujmy się zawsze zasadą ograniczonego zaufania.

ZAWSZE WARTO ZWERYFIKOWAĆ PRZEKAZANE INFORMACJE DZWONIĄC DO DANEJ INSTYTUCJI NA NUMER PODANY NA OFICJALNEJ STRONIE. NIE RYZYKUJMY UTRATY OSZCZĘDNOŚCI.. /Joanna Kącka/

Powrót na górę strony