Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Akcja "Bezpieczny rowerzysta" w Łowiczu

26 października 2021 roku w Łowiczu odbyła się akcja "Bezpieczny rowerzysta". Były to wspólne działania na rzecz bezpieczeństwa rowerzystów zorganizowane przez Wydział Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Łowiczu oraz Urząd Miejski w Łowiczu.

Okres jesienno-zimowy powoduje, że na drogach robi się niebezpiecznie. Wcześnie zapadający zmrok, opady deszczu oraz mgły sprawiają, że widoczność na drodze jest ograniczona. 26 października 2021 roku w godzinach porannych policjanci z łowickiej drogówki skupili swoje działania w centrum miasta, gdzie rankiem pojawia się najwięcej rowerzystów, dojeżdżających do pracy czy szkoły na swoich jednośladach. Celem działań jest poprawa bezpieczeństwa na drogach niechronionych uczestników ruchu drogowego, poprzez zwiększenie świadomości tych osób i zachęcanie do noszenia elementów odblaskowych. Napotkani cykliści otrzymywali kamizelki odblaskowe, ufundowane dla łowiczan przez władze miasta, które wręczał Burmistrz Łowicza - Krzysztof Jan Kaliński oraz policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego. W sumie rozdano około 60 kamizelek odblaskowych. Piesi i rowerzyści to tzw. niechronieni uczestnicy ruchu. Nazywa się ich tak, ponieważ podczas wypadku nie mogą liczyć na ochronę systemów bezpieczeństwa, które znajdują się np. w aucie (pasy, poduszki bezpieczeństwa, czy chociażby sama karoseria). W konsekwencji oznacza to też, że wypadki z udziałem pieszych i rowerzystów najczęściej kończą się tragicznie. Mają oni niewielkie szanse w starciu z samochodami. Korzystając z roweru należy pamiętać też o obowiązujących zasadach ruchu drogowego i gdy tylko jest to możliwe, korzystać z  dróg dla rowerów. Prawidłowo wyposażony rower powinien mieć: z przodu jedno białe światło, z tyłu jedno światło czerwone, co najmniej jeden skutecznie działający hamulec oraz sygnał dźwiękowy. Ważne są również elementy odblaskowe - mogą być na stałe przymocowane do roweru lub umieszczane na odzieży rowerzystów. Powodują one, że jesteśmy widoczni, przez co, oczywiście bardziej bezpieczni.
Zachęcamy do zakładania kamizelek odblaskowych, nie tylko wieczorem, ale zawsze wyjeżdżając w drogę. Kamizelki w znacznym stopniu zwiększają widoczność, a co za tym idzie nasze bezpieczeństwo na drodze.
Bądźmy widoczni - bądźmy bezpieczni!
 

  • wręczanie kamizelek rowerzystom.
  • wręczanie kamizelek rowerzystom.
  • wręczanie kamizelek rowerzystom.
  • wręczanie kamizelek.
  • wręczanie kamizelek rowerzystom.
  • wręczanie kamizelek rowerzystom.
  • wręczanie kamizelek rowerzystom.
  • wręczanie kamizelek rowerzystom.
  • wręczanie kamizelek rowerzystom.
Powrót na górę strony