Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Fałszowali recepty

Policjanci z komendy powiatowej w Opocznie zatrzymali dwóch młodych mężczyzn, podejrzanych o podrabianie recept lekarskich. Fałszywe recepty przedkładali w aptekach, kupując na tej podstawie różne leki najczęściej o działaniu psychotropowym. Grozi im kara do 5 lat pozbawienia wolności.

O próbie wykupienia leku na podstawie podrobionej recepty policjanci zostali zawiadomieni w 17 października 2016 roku. W jednej z aptek na terenie Opoczna, mężczyzna przedłożył  receptę, której autentyczność wzbudziła wątpliwość farmaceutki. 

Jak ustalili funkcjonariusze,  kilka dni wcześniej do apteki zgłosił się młody mężczyzna, który chciał wykupić rzekomy zapisany  mu lek. Po odbiór medykamentu miał się zgłosić w późniejszym czasie, kiedy lek będzie dostępny w aptece.  Mężczyzna przyszedł 15 października, jednak już wtedy farmaceutka miała  duże wątpliwości co do autentyczności recepty w związku z tym oznajmiła, że zapisany lek będzie dostępny nie wcześniej niż w poniedziałek 17 października.  O swoich wątpliwościach poinformowała  kierowniczke apteki, a ta  zweryfikowała czy  lekarz, który widniał na podpisie recepty faktycznie  jest  jej wystawcą. Szybko okazało się, że dokument jest sfałszowany. Okazało się, że w tej aptece  jest jeszcze jedna recepta  z maja 2016 roku, wystawiona na tego samego pacjenta, a która również  została sfałszowana. Farmaceutki mając już wiedzę co do możliwości popełnienia przestępstwa, powiadomiły o tym  opoczyńską policję. Policjanci z zespołu do walki z przestępczością gospodarczą  w dniu zgłoszenia  w wyniku podjętych działań  zatrzymali na gorącym uczynku realizacji fałszywej recepty 18 letniego opocznianina, oraz jego kolegę, również w wieku 18 lat. Z uzyskanych na tę chwilę informacji wynika, że pomysłodawcą fałszowania recept  był mężczyzna zatrzymany  w aptece podczas próby zrealizowania fałszywej recepty. Do „współpracy” poprosił swojego kolegę. Proceder ten powtarzali  kilkanaście razy w rożnych aptekach na terenie Opoczna. Policjanci podczas realizowania sprawy zabezpieczyli przy mężczyznach lekarstwa, a w wyniku przeszukania ich mieszkań kilka pustych opakowań po  różnych medykamentach- najczęściej o działaniu psychotropowym oraz kilkanaście czystych druków recept.

W sprawie trwają dalsze czynności zmierzające do jej wszechstronnego wyjaśnienia. Policjanci ustalają, czy podczas wykupywania leków nie doszło do oszustwa, oraz w jakich okolicznościach podejrzani weszli w posiadanie blankietów recept. 

Powrót na górę strony