Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dziś świętują kolejarze

25 listopada jest corocznie obchodzonym polskim Dniem Kolejarza. Z tej okazji składamy wszystkim pracownikom kolei najserdeczniejsze życzenia satysfakcji z wykonywanej pracy oraz wszelkiej pomyślności w życiu zawodowym. Składając życzenia pracownikom kolei nie zapominajmy, że to od naszego zachowania na przejazdach kolejowych zależy bezpieczeństwo prowadzących pociągi i ich pasażerów.

Nieznajomość przepisów, bardzo często świadoma ich ignorancja, a przede wszystkim brak rozsądku to główne przyczyny wypadków na torach. Z policyjnych statystyk wynika że ponad 90% wszystkich zdarzeń, do których dochodzi na przejazdach kolejowych spowodowane jest nieposzanowaniem przepisów przez kierowców, pozostałe 10% to czyny popełnione przez nieochronionych uczestników ruchu drogowego. Z tych samych statystyk wynika, że w zdecydowanie większej części zdarzeń (aż sześciokrotnie więcej) dochodzi na strzeżonych przejazdach. W tym roku na przejazdach kolejowych w województwie łódzkim doszło do 74 zdarzeń, w których zginęła 1 osoba.

Pamiętaj!

Rozpędzony pociąg może mieć drogę hamowania równą nawet trzynastu boiskom piłkarskim.

Przypominamy!

Na przejeździe kolejowym kierujący pojazdem:

  • „Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu kolejowego oraz przejeżdżając przez przejazd, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność. Przed wjechaniem na tory jest on obowiązany upewnić się, czy nie zbliża się pojazd szynowy, oraz przedsięwziąć odpowiednie środki ostrożności, zwłaszcza jeżeli wskutek mgły lub z innych powodów przejrzystość powietrza jest zmniejszona.”
  • „Kierujący jest obowiązany prowadzić pojazd z taką prędkością, aby mógł go zatrzymać w bezpiecznym miejscu, gdy nadjeżdża pojazd szynowy lub gdy urządzenie zabezpieczające albo dawany sygnał zabrania wjazdu na przejazd.”

Natomiast pieszy:

  • Pieszemu zabrania się chodzenia po torach (torowiskach), zatrzymywania się na nich oraz przechodzenia przez wydzielone torowiska w miejscach do tego nie przeznaczonych.
  • Przy przekraczaniu torów tramwajowych lub kolejowych pieszy obowiązany jest zachować szczególną ostrożność i na tory wejść dopiero po upewnieniu się, że nie nadjeżdża pojazd szynowy. Jeżeli przejście przez tory zamykane jest za pomocą sygnalizacji świetlnej, zapór (rogatek), półzapór (półrogatek) lub w inny widoczny sposób, zabrania się wchodzenia na tory, gdy zapory (rogatki) lub półzapory (półrogatki) są opuszczone (obchodzenia zapór-rogatek) lub gdy opuszczanie ich zostało rozpoczęte bądź gdy jakiekolwiek sygnały zabraniają wejścia na tory.

Apelujemy!

  • Każdorazowo zatrzymajmy się przed przejazdem i upewnijmy czy z żadnej strony nie nadjeżdża pociąg. Pamiętajmy również, że droga hamowania pociągu to kilkaset metrów. Zawsze zbliżając się do przejazdu zachowajmy zasadę ograniczonego zaufania, ponieważ rogatki lub sygnalizacja mogą zostać uszkodzone.
  • Przestrzegając przepisów wspólnie możemy zadbać o to, co najcenniejsze: ludzkie zdrowie i życie.

asp. sztab. Marzanna Boratyńska WRD KWP w Łodzi

  • Znak stop przed przejazdem kolejowym.
Powrót na górę strony