Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nigdy nie ignoruj znalezionego niewybuchu!

Policjanci zostali wezwani do jednej z miejscowości na terenie gminy Koluszki, gdzie znajdował się niewybuch. Jak ustalili mundurowi był to niebezpieczny pocisk artyleryjski przeciwlotniczy z okresu II Wojny Światowej. Policjanci przez kilka godzin zabezpieczali teren znaleziska aż do momentu przekazania go saperom.

25 listopada 2021 roku około godziny 12:40 policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Koluszkach otrzymali zgłoszenie, z którego wynikało, że na terenie jednej z posesji znajduje się przedmiot przypominający pocisk. Na miejsce natychmiast został skierowany policyjny patrol oraz grupa rozpoznania minersko-pirotechnicznego. Przeszkoleni w tym zakresie mundurowi określili, iż jest to pocisk artyleryjski przeciwlotniczy z okresu II Wojny Światowej. Do czasu przyjazdu saperów policjanci zabezpieczali przez kilka godzin miejsce znaleziska i wykonywali niezbędne czynności. Postępowanie w tej sprawie prowadzą koluszkowscy policjanci pod nadzorem prokuratury.

Policjanci apelują!

W przypadku znalezienia niewypału należy natychmiast powiadomić policję, ponieważ jakiekolwiek manipulowanie przy pocisku grozi jego detonacją. W wyniku czego może dojść do uszkodzenia ciała a nawet śmierci osoby przebywającej w jego pobliżu! Po otrzymaniu zgłoszenia policjanci powiadomią specjalistyczny patrol saperski, który w bezpiecznym miejscu zdetonuje pocisk a do momentu jego przybycia mundurowi zabezpieczą znalezisko.

Zgodnie z artykułem  263 § 2 kodeksu karnego posiadanie broni palnej lub amunicji bez wymaganego zezwolenia zagrożone jest karą do 8 lat pozbawienia wolności!

 

sierż. sztab. Aneta Kotynia

 

 
  • znaleziony pocisk leży na drewnianej skrzynce, obok niego leży składany scyzoryk
  • oznakowane policyjne radiowozy przed miejscem zdarzenia
Powrót na górę strony