Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„Niechronieni”

18 października 2016r od wczesnych godzin porannych policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Łodzi wraz z funkcjonariuszami Straży Miejskiej w Łodzi prowadzili działania pod kryptonimem „Niechronieni”. Pieszy jest pełnoprawnym uczestnikiem ruchu drogowego, ale niestety bardzo często staje się ofiarą wskutek konfliktu z pojazdem. Do wypadków z udziałem pieszych dochodzi najczęściej w złożonych okolicznościach, przy współwystępowaniu wielu czynników związanych zarówno z zachowaniem użytkowników drogi, otoczeniem jak również warunkami atmosferycznymi.

Na terenie Łodzi w 2016 roku doszło do 1274 wypadków drogowych z czego aż do 238 z udziałem pieszych, statystycznie co piąty wypadek to wypadek z udziałem pieszego. Piesi w okresie jesienno-zimowym stanowią najbardziej zagrożoną grupę uczestników ruchu drogowego. Częste opady deszczu wpływają na stan jezdni, powodując, iż droga hamowania pojazdu niebezpiecznie się wydłuża. Samo zachowanie uczestników ruchu ma kluczowy wpływ na bezpieczeństwo na drogach Nagminnie zdarza się iż pieszy przechodzi przez jezdnię w miejscu niedozwolonym i  niebezpiecznym, wielokrotnie na czerwonym świetle. Błąd jaki popełnia pieszy może okazać się tragiczny w skutkach. Drugą grupą, do której kierowane były działania to kierowcy. Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych to najczęstsza przyczyna wypadków drogowych z udziałem pieszego. W tej kategorii zdarzeń w bieżącym roku na terenie miasta Łodzi zaistniały 163 wypadki i aż 4 osoby poniosły śmierć.

Działania ukierunkowane zostały pod kątem poprawy bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego głównie pieszych oraz eliminowanie zachowań mających negatywny wpływ na to bezpieczeństwo. Policjanci zwracali uwagę na wykroczenia popełniane przez pieszych i stanowczo reagowali na wykroczenia popełniane przez kierujących. Podczas działań funkcjonariusze skontrolowali 36 pieszych na których nałożyli 27 mandatów, przede wszystkim za przechodzenie w miejscach niedozwolonych i 115 kierowców na których nałożyli 91 mandatów głównie za nieustąpienie pierwszeństwa pieszym oraz nieprawidłowe przejeżdżanie przejść dla pieszych.

  • policjanci kontrolują pieszego
  • policjanci kontrolują pieszego
  • policjanci kontrolują pieszego
Powrót na górę strony