Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Żołnierz ujął pijanego kierowcę z zakazem prowadzenia pojazdów

Żołnierz Wojska Polskiego z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach, w czasie wolnym od służby ujął pijanego kierowcę. 49-latek miał w organizmie ponad 2 promile alkoholu i dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. Został przekazany wezwanym na miejsce policjantom. Dziękujemy żołnierzowi za zdecydowaną reakcję i doprowadzenie do zatrzymania pijanego kierowcy.

 

28 grudnia 2021 roku, o godzinie 20.10, dyżurny opoczyńskiej policji został powiadomiony, że w miejscowości Żarnów ujęty został nietrzeźwy kierowca.

Jak ustalili wezwani na miejsce policjanci, żołnierz Wojska Polskiego, jadąc ulicą Piłsudskiego w Żarnowie, zauważył jadącego przed nim forda galaxy. Kierowca swoim zachowaniem stwarzał zagrożenie dla innych uczestników ruchu.

Kierujący forda zjeżdżał na przeciwległy pas ruchu. Jadący za nieodpowiedzialnym kierowcą żołnierz, już wtedy podejrzewał, że  kierujący fordem może znajdować się pod wpływem alkoholu, dlatego podjął decyzję o jak najszybszym doprowadzeniu do zatrzymania samochodu.

Żołnierz swoim samochodem zablokował drogę kierowcy forda. Od siedzącego za kierownicą kierowcy była mocno wyczuwalna woń alkoholu. Świadek unieruchomił forda, ze stancyjki wyjął kluczyki i wezwał na miejsce patrol policji.

Okazało się, że przypuszczenia żołnierza były słuszne. 49-letni kierujący fordem był nietrzeźwy. Badanie  wykazało u niego  ponad 2 promile alkoholu w  organizmie. Dodatkowo po sprawdzeniu w policyjnych bazach danych, okazało się, że kierowca forda ma dożywotni sądowy zakaz prowadzenia pojazdów.

Sprawa złamania sądowego zakazu zostanie skierowana pod ocenę sądu. Kodeks karny za tego rodzaju przestępstwo przewiduje karę nawet do 5 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo 49-latek za kierowanie bez uprawnień został ukarany mandatem karnym. Samochód którym poruszał się nieodpowiedzialny kierowca, w trybie administracyjnym odholowano. W takim przypadku kierujący będzie jeszcze dodatkowo musiał ponieść koszty holowania i parkingu.

Bardzo dziękujemy żołnierzowi Wojska Polskiego za zdecydowaną reakcję i doprowadzenie do zatrzymania nieodpowiedzialnego kierowcy, który swoim zachowaniem zagrażał innym uczestnikom ruchu drogowego. Życzmy wielu sukcesów w życiu zawodowym i gratulujemy godnej naśladowania postawy.

To już kolejny przykład kiedy to, kierowcy wyraźnie sprzeciwiają się  tak nieodpowiedzialnym zachowaniom na drodze i co ważne  reagują, powiadamiają służby. Oczywiście nie zawsze trzeba samemu  ujmować osoby podejrzanie się zachowujące, ważne, by o swoich przypuszczeniach powiadamiać policję i nie pozwalać, by pijani kierowcy  poruszali się po drogach i zagrażali niewinnym  osobom.

Warto wiedzieć, że ujęcie obywatelskie wynika z treści art. 243. Kodeksu Postępowania Karnego, który mówi o tym, że „ § 1 Każdy ma prawo ująć osobę na gorącym uczynku przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa, jeżeli zachodzi obawa ukrycia się tej osoby lub nie można ustalić jej tożsamości.§ 2. Osobę ujętą należy niezwłocznie oddać w ręce Policji.”

 

asp. sztab. Barbara Stępień.

 

Powrót na górę strony