Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pomagamy i chronimy - to nie tylko policyjne motto

Wzburzenie, kłótnia, codzienne problemy w połączeniu z alkoholem, mogą stanowić dla niektórych osób punkt zapalny do podjęcia dramatycznej decyzji o odebraniu sobie życia. Z taką sytuacją zmierzyli się 1 stycznia 2022 roku opoczyńscy policjanci, którzy dzięki cierpliwej rozmowie odwiedli desperata od targnięcia się na własne życie.

 

W służbie policjanta, nie ma nigdy rutyny, nie ma takich samych interwencji, za to często policjant, który jest wezwany aby pomóc drugiemu człowiekowi musi podejmować szybkie i zdecydowane decyzje, od których niekiedy zależy czyjeś życie. 1 stycznia 2022 roku, o godz. 20.00 dyżurny opoczyńskiej policji otrzymał zgłoszenie, że 37-latek może próbować odebrać sobie życie. Z relacji zgłaszającego wynikało, że mężczyzna po rodzinnej kłótni wyszedł wzburzony z domu zostawiając informacje o tym, że odbierze sobie życie. Dyżurnemu opoczyńskiej policji udało się dodzwonić do 37-latka. Podczas cierpliwej, spokojnej rozmowy ustalił miejsce pobytu mężczyzny. Na miejsce zostali skierowani doświadczeni funkcjonariusze z wydziału dochodzeniowo-śledczego. Policjanci wyjaśnili swoją obecność, która podyktowana była troską o życie i zdrowie mężczyzny. Policjanci uspokoili 37-latka i zapewnili go o chęci udzielenia mu pomocy nie tylko w miejscu interwencji ale także o ile będzie to potrzebne w późniejszym czasie. Kolejny raz okazało się, że poświecenie drugiemu człowiekowi uwagi, próba zrozumienia jego kłopotów, lęków jest niezwykle ważna. 37-latek podziękował policjantom za rozmowę, okazane zrozumienie i pomoc.

 

Jeśli ktoś zwierza się nam, że myśli o samobójstwie :

 - nie obawiaj się porozmawiać o tym, nie okazuj zdziwienia i zaskoczenia;

 - rozmawiaj, nie bój się, że twoje zainteresowanie tematem i dyskusja, będzie dla niej zachętą do realizacji planów;

 - miej dla niej czas, okaż zainteresowanie i wsparcie;

 - okaż gotowość do słuchania, pozwól na okazywanie emocji i akceptuj je;

 - nie oceniaj, nie dawaj rad;

 - szukaj pomocy u osób oraz w instytucjach pomocowych takich, jak psycholog, psychiatra, telefon zaufania 800-70-22-22, lub 1161-23, Ośrodek Interwencji Kryzysowej, czy Poradnia Zdrowia Psychicznego.

asp.sztab. Barbara Stępień

Powrót na górę strony