Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

W Zduńskiej Woli nie zaginęło dziecko - stop fake news !

Dramatycznie brzmiący apel o pomoc w odnalezieniu Ani i Bartusia ze Zduńskiej Woli, od kilku dni krąży w internecie. To fake news. Zduńskowolscy policjanci nie otrzymali w ostatnim czasie żadnego zgłoszenia o zaginięciu jakiegokolwiek dziecka. Nie powielajmy bezmyślnie takich komunikatów. Zawsze warto sprawdzić doniesienia na oficjalnych stronach Policji.

„Musicie nam pomóc. Już nie wiemy co robić. Razem uda nam się! Pomóżcie mi...proszę! Liczy się każda minuta” - tak brzmiący apel krąży od kilku dni na portalach społecznościowych. Dotyczy on rzekomego zaginięcia kilkuletniego chłopczyka o imieniu Bartuś oraz dziewczynki Ani. Pojawiło się też ogłoszenie o uprowadzeniu „córki sąsiadki” i załączono nagranie do którego rzekomo miało dojść w Zduńskiej Woli.

Osoby które czytają taką informację, niestety bez zastanowienia i sprawdzenia starają się ją dalej udostępniać, by pomóc w miarę możliwości w odnalezieniu dzieci. Apelujemy do Państwa o rozwagę i ostrożność bo takie ogłoszenia z ostatnich dni to fake newsy, czyli nieprawdziwe wiadomości, publikowane w celu osiągnięcia korzyści przez nieuczciwe osoby. Celowo są w nich używane chwytliwe nagłówki, by przyciągnąć uwagę czytającego.

W przypadku zaginięcia dziecka, uruchamiany jest system Child Alert. Polega on na natychmiastowym rozpowszechnianiu wizerunku danego dziecka lub nastolatka. System ten opiera się na skoordynowanym działaniu różnych instytucji, przede wszystkim Policji i mediów, które z racji współpracy są w stanie niemal natychmiast rozpowszechnić wizerunek zaginionego. Za każdym razem, takie zdjęcie dziecka czy nastolatka, jest upubliczniane na stronie internetowej Komendy Powiatowej Policji w Zduńskiej Woli, a następnie korzystają z tej informacji portale dziennikarskie.

Jeśli mają Państwo wątpliwości, czy dana wiadomość o zaginięciu dziecka jest prawdziwa, należy wejść na stronę internetową komendy Policji i zobaczyć, czy zduńskowolscy funkcjonariusze rzeczywiście poszukują danego dziecka. Brak informacji na policyjnej stronie internetowej, oznacza brak uruchomienia systemu Child Alert.

Przypominamy, by nie klikać w podejrzane linki, bo możemy paść ofiarą cyberprzestępców, których celem jest zdobycie danych do naszych kont i haseł. Informacje te mogą posłużyć do wyłudzenia danych osobowych i przejęcia konta, a następnie do oszustwa między innymi metodą na BLIK-a. Jeśli wydaje nam się, że dana strona jest nieprawdziwa i podejrzana, nie klikajmy w nią, pod żadnym pozorem nie udostępniajmy tego dalej innym osobom.

 

st. sierż. Katarzyna Biniaszczyk

Powrót na górę strony