Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podsumowanie roku w ruchu drogowym

Początek roku to czas na podsumowania minionych dwunastu miesięcy. Zmagając się z falą pandemii policjanci wykonywali swoje obowiązki w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego. W 2021 doszło do 124 wypadków mniej w porównaniu z 2020 rokiem. Spadek nastąpił w liczbie ofiar śmiertelnych. Zatrzymano blisko 5000 osób, które poruszały się po drogach województwa łódzkiego będąc w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem alkoholu oraz ponad 3500 kierujących, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość.

Zmiana przepisów

20 maja 2021 roku weszły w życie przepisy dotyczące korzystania z hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego, w listopadzie przepisy te zostały uzupełnione przez przepisy regulujące dotyczące wymagań technicznych i niezbędnego wyposażenia hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego. Przepisy uregulowały minimalne wymiary tych urządzeń, wagę oraz ich niezbędne wyposażenie. Wprowadzono między innymi: obowiązkowe oświetlenie, sygnał ostrzegawczy i konstrukcyjne ograniczenie prędkości maksymalnej do 20 km/h.

1 czerwca 2021 roku weszła w życie kolejna zmiana w kodeksie drogowym, na mocy których zostały wprowadzone przepisy zwiększające bezpieczeństwo pieszych na drogach, ujednolicono dopuszczalną prędkość na obszarze zabudowanym, a także zobligowano kierujących pojazdami do zachowania minimalnego odstępu między pojazdami na autostradach i drogach ekspresowych.

Stan bezpieczeństwa w ruchu drogowym

W 2021 roku na terenie województwa łódzkiego zgłoszono 2310 wypadków drogowych mających miejsce na drogach publicznych, w strefach zamieszkania lub strefach ruchu. W porównaniu z rokiem 2020, kiedy miało miejsce 2434 wypadków, liczba ta spadła o 124 wypadki.

W wyniku wypadków drogowych 190 osób poniosło śmierć. W porównaniu z rokiem 2020, kiedy zginęło 219 osób, nastąpił spadek zabitych o 29 osób. W wypadkach rannych zostało 2769 osób. W porównaniu do 2020 roku, kiedy obrażenia odniosło 276 osób, liczba osób rannych zwiększyła się o 8 osób.

Na występowanie wypadków drogowych niewątpliwie wpływ mają następujące czynniki: zachowanie uczestnika ruchu drogowego, pora dnia, warunki atmosferyczne czy też  szeroko rozumiane oświetlenie. W przypadku tego ostatniego punktu, wpływ na bezpieczeństwo ma nie tylko pora dnia ale również: oświetlenie pojazdu, oświetlenie drogi lub co bardzo istotne, brak elementów odblaskowych na odzieży niechronionych uczestników ruchu drogowego w czasie i warunkach, gdy takie elementy powinny być używane. Jak pokazują statystyki, nadal na pierwszym miejscu wśród przyczyn powstawania wypadków drogowych wskazywana jest prędkość, co istotne najwięcej wypadków zaistniało przy dobrych warunkach atmosferycznych.

Dlaczego tak się dzieje? Otóż gdy są relatywnie dobre warunki atmosferyczne kierujący odczuwa większy komfort jazdy. Wówczas bardzo często prowadzący pojazd rozwija zwiększa prędkość, a ta w przypadku wystąpienia zdarzenia drogowego niewątpliwie przekłada się na prawdopodobieństwo odniesienia większych obrażeń wśród uczestników, wielokrotnie nawet tych najtragiczniejszych w skutkach.

W 2021 roku policjanci ruchu drogowego na terenie województwa łódzkiego wylegitymowali 310488 uczestników ruchu drogowego. Podczas prowadzonych kontroli dynamicznych i statycznych, ujawnili 125195 wykroczeń polegających na przekroczeniu dopuszczalnej prędkości. Z tego powodu 3540 kierowców utraciło uprawnienia na okres 3 miesięcy, za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h na obszarze zabudowanym.

Ponadto za usterki w pojazdach zatrzymali 22772 dowody rejestracyjne. Przebadali na zawartość alkoholu 299949 uczestników ruchu drogowego ujawniając 4998 osób które prowadziły swoje pojazdy będąc pod wpływem alkoholu lub w stanie nietrzeźwości.

asp. sztab. Marzanna Boratyńska WRD KWP w Łodzi

Powrót na górę strony