Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kierował bez uprawnień i z telefonem w ręku

Policjanci z łódzkiej grupy "SPEED” skontrolowali kierującego skodą, który korzystał w czasie jazdy z telefonu komórkowego. W trakcie kontroli okazało się, że 41-latek nigdy nie posiadał uprawnień do kierowania samochodem. Nieodpowiedzialnemu mężczyźnie grozi kara nawet do 30.000 złotych grzywny.

W poniedziałek 10 stycznia 2021 roku uwagę policjantów z łódzkiej drogówki zwróciła jadąca ulicą Inflancką skoda, której kierujący w trakcie jazdy korzystał z telefonu komórkowego. Widząc policjantów kierujący nie odłożył telefonu komórkowego, lecz dalej kontynuował rozmowę podczas jazdy. Wiedząc jakie ryzyko niesie za sobą takie zachowanie, mundurowi postanowili zatrzymać skodę do kontroli. W trakcie sprawdzania w policyjnych bazach danych okazało się, że 41-latek nigdy nie posiadał uprawnień do kierowania. Mężczyzna tłumaczył policjantom, że wyjechał na drogę publiczną, aby sprawdzić swoje umiejętności kierowcy. Uczynił tak, gdyż w niedługim czasie miał zdawać egzamin na prawo jazdy.  W ten sposób podróż mężczyzny zakończyła się odholowaniem skody na policyjny parking. 41-latek odpowie teraz przed sądem za kierowanie pojazdem bez uprawnień oraz za korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy. Grozi mu kara grzywny nawet do 30 tysięcy złotych oraz zakaz prowadzenia pojazdów.

Policjanci przypominają! 1 stycznia 2022 roku weszła w życie Ustawa z dnia 2 grudnia 2021 roku o zmianie ustawy – Prawo o Ruchu Drogowym. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2021 roku zmieniło rozporządzenie w sprawie wysokości mandatów karnych za wybrane wykroczenia. Zgodnie z nowymi przepisami policjant w postępowaniu mandatowym może nałożyć grzywnę w wysokości do 5000 zł a w przypadku zbiegu wykroczeń do 6000 zł. Natomiast sąd może orzec karę grzywny do 30.000 zł. Za wykroczenie polegające na korzystaniu z telefonu komórkowego podczas jazdy kierujący zostanie ukarany mandatem w wysokości 500 zł, natomiast w przypadku prowadzenia pojazdu mimo braku uprawnień kierujący podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1500 zł, ponadto sąd orzeka w stosunku do niego zakaz prowadzenia pojazdów.

mł. asp. Jadwiga Czyż   WRD KMP w Łodzi

  • zatrzymany pojazd na lawecie
Powrót na górę strony