Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejne wysokie mandaty

Policjanci przypominają, że od początku nowego roku obowiązują znacznie większe restrykcje dla kierowców łamiących przepisy ruchu drogowego. Wysokie kwoty na wystawianych przez policjantów mandatach mają dyscyplinować tych, którzy w największym stopniu przyczyniają się do zdarzeń drogowych, a co za tym idzie obniżają poziom bezpieczeństwa na drogach. W ostatnich dniach mundurowi nałożyli na kierujących kolejne w tym roku, wysokie grzywny.

Od 1 stycznia 2022 roku obowiązuje nowy taryfikator mandatów. Zostały w nim podniesione kary za wykroczenia drogowe, które maja znaczący wpływ na bezpieczeństwo. W szczególności wyższe mandaty, kierowcy mogą otrzymać m.in. za nieprawidłowe zachowanie w stosunku do pieszych, niewłaściwe wyprzedzanie i znaczne przekroczenie prędkości. Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, wyprzedzanie na przejściu dla pieszych, czy jazda po chodniku, to minimum 1,5 tysiąca złotych grzywny. Dodatkowo, jeśli sprawca spowodował zagrożenie bezpieczeństwa pieszego, sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów. Minimum 1 tysiąc złotych grzywny zapłaci kierowca, który nie zastosuje się do zakazu wyprzedzania określonego ustawą lub znakiem drogowym. Nowe przepisy wprowadzają też obligatoryjny zakaz prowadzenia pojazdów i grzywnę minimum 1,5 tysiąca złotych za kierowanie pojazdem mechanicznym bez wymaganych uprawnień. Wprowadzono wyższe grzywny, m.in. 2,5 tysięcy złotych za przekroczenie prędkości o ponad 71 km/h, kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie po użyciu alkoholu - 2,5 tysiąca złotych, nieprawidłowe przechodzenie lub przejeżdżanie przez przejazd kolejowy - 2 tysiące złotych.

W ostatnim czasie policjanci wieluńskiej drogówki wystawili kolejne wyższe mandaty kierowcom niestosującym się do przepisów drogowych. Jeden z nich otrzymał 56-letni mężczyzna kierujący samochodem ciężarowym volvo. Został on zatrzymany do kontroli drogowej w Dąbrowie na ul. Wrocławskiej, gdzie na przejściu dla pieszych wyprzedzał inną ciężarówkę. Mężczyzna za popełnione wykroczenie ukarany został mandatem karnym w wysokości 1500 złotych. Z kolei wczoraj w miejscowości Nowy Świat policjanci zatrzymali do kontroli kierowcę volkswagena transportera. 48-latek  na skrzyżowaniu wyprzedzał ciąg pojazdów i nie zastosował się do znaku P-4 (linia podwójna ciągła). Mężczyzna za popełnione wykroczenia ukarany został mandatem karnym w wysokości 1200 złotych.

Pamiętajmy, że wprowadzone w taryfikatorze zmiany mają na celu przede wszystkim poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Apelujemy zatem o jazdę zgodną z przepisami ruchu drogowego i zdrowym rozsądkiem.

st.asp. Katarzyna Grela

 

  • radiowóz oraz umundurowany policjant ruchu drogowego stojący na drodze
Powrót na górę strony