Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

1.500 złotych za wyprzedzanie na przejściu dla pieszych

Policjanci przypominają, że od 1 stycznia 2022 roku obowiązują znacznie wyższe kary dla kierowców łamiących przepisy ruchu drogowego. Przekonał się o tym 21-letni kierowca osobówki, który wyprzedził inny pojazd na przejściu dla pieszych. Zgodnie z nowym taryfikatorem, za to wykroczenie grozi mandat 1.500 złotych oraz 10 punktów karnych.

19 stycznia 2022 roku policjanci z bełchatowskiej drogówki interweniowali w Zelowie na ulicy Piotrkowskiej. Nieodpowiedzialny 21-letni kierujący renault wyprzedził inny pojazd na przejściu dla pieszych. Na szczęście w tym czasie na przejściu dla pieszych nie było niechronionych uczestników ruchu drogowego, bo mogłoby dojść do tragedii. Za to wykroczenie młody kierowca otrzymał mandat karny w wysokości 1.500 złotych oraz 10 punktów karnych.

Wysokie kwoty mandatów mają dyscyplinować piratów drogowych i zachęcić kierowców łamiących przepisy drogowe do większej kultury na drogach. Wszystko dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Przypominamy, że kierowca zbliżając się do przejścia dla pieszych musi zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość, aby nie narazić pieszego na niebezpieczeństwo. Obowiązkiem kierowcy jest ustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu oraz pieszemu wchodzącemu na przejście. Oznacza to, że kierowca musi obserwować nie tylko samo przejścia, ale także jego okolicę, aby móc ustąpić pierwszeństwa pieszemu, który zamierza wejść na przejście dla pieszych.  

Kierowco, przypominamy:

  • Zawsze zwalniaj przed przejściem dla pieszych i obserwuj jego okolice. Bądź gotowy, by ustąpić pierwszeństwa pieszemu, jeśli zajdzie taka potrzeba.
  • Zawsze przewiduj zagrożenie. Jeśli widoczność w obrębie wejścia na przejście dla pieszych zasłania jakaś przeszkoda, np. samochód, drzewo, krzaki, itp. zakładaj zawsze, że może tam znajdować się pieszy, któremu trzeba ustąpić pierwszeństwa.
  • Traktuj przejścia dla pieszych i ich okolice jak drogi z pierwszeństwem przejazdu, gdzie obowiązkowo trzeba ustąpić pierwszeństwa.

Wystarczy wdrożyć te zachowania w praktyce, aby nie stwarzać zagrożenia w okolicach przejść dla pieszych i uniknąć przykrych konsekwencji jakimi są mandat karny w wysokości od 1.500 do 3.000 złotych oraz 10 punktów karnych.

nadkom. Iwona Kaszewska

Powrót na górę strony