Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

O bezpieczeństwie na Dzień Babci i Dziadka

Dzień Babci i Dzień Dziadka to najlepszy czas, aby zadbać o bezpieczeństwo seniorów. Z takiego założenia wychodzą wieluńscy mundurowi, którzy spotykają się z seniorami i rozmawiają z nimi na tematy związane z zagrożeniami ze strony oszustów oraz bezpieczeństwem w ruchu drogowym.

Zjawisko oszustw popełnianych na szkodę osób starszych stanowi nadal istotny problem. Pomimo wielu komunikatów sygnalizujących o istniejących zagrożeniach, wciąż stykamy się z sytuacjami, gdzie właśnie osoby starsze padają ofiarami przestępców. Seniorzy narażeni są w szczególności na utratę posiadanych oszczędności w wyniku oszustw dokonywanych metodą „na wnuczka” lub „na policjanta” czy „pracownika banku”. Sposoby działania sprawców ulegają zmianom, jednak najczęściej sprowadzają się do nawiązania kontaktu z ofiarą przez podszywanie się pod członka rodziny, funkcjonariusza Policji lub pracownika banku, czy innej instytucji. Przestępcy przedstawiają tzw. „legendę” (np. wypadek z udziałem bliskiej osoby, zagrożenie zdeponowanych pieniędzy) i manipulując ofiarą, nakłaniają do przekazania  za pośrednictwem podstawionej osoby lub przelewem bankowym  znacznych kwot pieniędzy.
W trosce o bezpieczeństwo osób starszych wieluńscy policjanci 21 stycznia 2022 roku przeprowadzili działania prewencyjne przekazując seniorom cenne porady związane z bezpieczeństwem. Mundurowi napotkanym seniorom rozdawali ulotki  informacyjne dotyczące zagrożeń  związanych z oszustwami metodą na tzw. „wnuczka” i „policjanta”, „pracownika banku”. Mundurowi wręczając materiały edukacyjne rozmawiali z seniorami co należy zrobić, aby nie dać się oszukać, oraz na temat  bezpiecznego poruszania się po drodze. Wieluńscy mundurowi wręczając seniorom elementy odblaskowe wskazywali również na ich wielką rolę, jaką odgrywają w bezpieczeństwie na drodze.  
Mundurowi w godzinach popołudniowych zaplanowali również spotkanie z seniorami ze Skomlina podczas, którego będę edukować osoby starsze na  temat metod jakie stosują przestępcy w celu wyłudzania pieniędzy oraz jak się ustrzec przed tego typu zagrożeniami. Oprócz tego poruszone zostaną również tematy dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Wszystkim Babciom i Dziadkom w dniu ich święta składamy najlepsze życzenia.


st.asp. Katarzyna Grela

  • policjant na tle radiowozu z seniorem trzymającym kamizelkę odblaskową i ulotkę do zdjęcia
  • policjant na tle radiowozu wręcza seniorce kamizelkę odblaskową i ulotkę
  • policjant na tle radiowozu z seniorem trzymającym kamizelkę odblaskową i ulotkę do zdjęcia
Powrót na górę strony