Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

O bezpieczeństwie na Dzień Babci i Dziadka

Dzień Babci i Dzień Dziadka to najlepszy czas, aby zadbać o bezpieczeństwo seniorów. Z takiego założenia wychodzą wieluńscy mundurowi, którzy spotykają się z seniorami i rozmawiają z nimi na tematy związane z zagrożeniami ze strony oszustów oraz bezpieczeństwem w ruchu drogowym.

Zjawisko oszustw popełnianych na szkodę osób starszych stanowi nadal istotny problem. Pomimo wielu komunikatów sygnalizujących o istniejących zagrożeniach, wciąż stykamy się z sytuacjami, gdzie właśnie osoby starsze padają ofiarami przestępców. Seniorzy narażeni są w szczególności na utratę posiadanych oszczędności w wyniku oszustw dokonywanych metodą „na wnuczka” lub „na policjanta” czy „pracownika banku”. Sposoby działania sprawców ulegają zmianom, jednak najczęściej sprowadzają się do nawiązania kontaktu z ofiarą przez podszywanie się pod członka rodziny, funkcjonariusza Policji lub pracownika banku, czy innej instytucji. Przestępcy przedstawiają tzw. „legendę” (np. wypadek z udziałem bliskiej osoby, zagrożenie zdeponowanych pieniędzy) i manipulując ofiarą, nakłaniają do przekazania za pośrednictwem podstawionej osoby lub przelewem bankowym znacznych kwot pieniędzy.
W trosce o bezpieczeństwo osób starszych wieluńscy policjanci 21 stycznia 2022 roku przeprowadzili działania prewencyjne przekazując seniorom cenne porady związane z bezpieczeństwem. Mundurowi napotkanym seniorom rozdawali ulotki informacyjne dotyczące zagrożeń związanych z oszustwami metodą na tzw. „wnuczka” i „policjanta”, „pracownika banku”. Mundurowi wręczając materiały edukacyjne rozmawiali z seniorami co należy zrobić, aby nie dać się oszukać, oraz na temat& bezpiecznego poruszania się po drodze. Wieluńscy mundurowi wręczając seniorom elementy odblaskowe wskazywali również na ich wielką rolę, jaką odgrywają w bezpieczeństwie na drodze.
Mundurowi w godzinach popołudniowych zaplanowali również spotkanie z seniorami ze Skomlina podczas, którego będę edukować osoby starsze na temat metod jakie stosują przestępcy w celu wyłudzania pieniędzy oraz jak się ustrzec przed tego typu zagrożeniami. Oprócz tego poruszone zostaną również tematy dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Wszystkim Babciom i Dziadkom w dniu ich święta składamy najlepsze życzenia.

st.asp. Katarzyna Grela

  • policjant na tle radiowozu z seniorem trzymającym kamizelkę odblaskową i ulotkę do zdjęcia
  • policjant na tle radiowozu wręcza seniorce kamizelkę odblaskową i ulotkę
  • policjant na tle radiowozu z seniorem trzymającym kamizelkę odblaskową i ulotkę do zdjęcia
Powrót na górę strony