Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dotkliwe mandaty dla nieodpowiedzialnego kierowcy

Kierowca lancii nie posiadał aktualnego badania technicznego swojego pojazdu od 5 lat. Został ukarany mandatem i otrzymał zakaz poruszania się pojazdem. Trzy dni później nadal jeździł bez badań. Dostał drugi mandat i teraz ma do zapłaty ponad 4.000 złotych.

W środę 26 stycznia 2022 roku w Tymienicach, policjanci zatrzymali do kontroli samochód marki Lancia z powodu przekroczenia prędkości w terenie zabudowanym. Podczas kontroli okazało się, że samochód którym podróżował 50-letni mieszkaniec powiatu zduńskowolskiego nie był przerejestrowany, a także nie posiadał ważnego przeglądu od 5 lat. W związku z tym policjant ukarał kierowcę mandatem za przekroczenie prędkości, a także nałożył mandat za brak aktualnych badań technicznych. Za to drugie wykroczenie kierowca otrzymał do zapłaty 1.000 złotych. Elektronicznie zatrzymano mu również dowód rejestracyjny. Kierowca otrzymał zakaz dalszej jazdy, dopóki nie wykona aktualnego przeglądu pojazdu w stacji kontroli pojazdów. W tej sytuacji samochód odjechał z miejsca kontroli na lawecie. Trzy dni później, 29 stycznia 2022 roku, ten sam funkcjonariusz podczas patrolowania miasta, zauważył na ulicy Kościuszki w Zduńskiej Woli lancię, którą kontrolował trzy dni wcześniej. Podczas kontroli okazało się, że kierowca nadal nie zrobił przeglądu, a od czasu otrzymania zakazu jazdy, przez trzy dni przejechał samochodem ponad 50 kilometrów. W związku z powyższym, został ponownie ukarany mandatem karnym, tym razem w kwocie 3.000 złotych. Po lancię przyjechała laweta w celu odholowania. Arogancki kierowca oprócz wspomnianych mandatów, ma również do zapłaty dwukrotny transport pojazdu na lawecie. W ten sposób nieodpowiedzialne zachowanie kierowcy, będzie go kosztowało grubo ponad 4.000 złotych.

Po drogach powinny poruszać się tylko sprawne auta, dla bezpieczeństwa kierującego, innych kierowców, a szczególnie pieszych. Kierowca, który świadomie nie kontroluje stanu technicznego swojego pojazdu, wykazuje całkowity brak odpowiedzialności za bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Pamiętajmy, że prawie wszystkie zarejestrowane pojazdy muszą być poddane corocznemu przeglądowi technicznemu. Wyjątek stanowią samochody fabrycznie nowe, gdzie pierwsze badanie odbywa się po trzech latach od dnia rejestracji, a kolejne po następnych dwóch. Brak przeglądu to dodatkowe kłopoty dla kierowcy, który będzie uczestnikiem kolizji lub wypadku. Ubezpieczyciel może bowiem odmówić wypłaty odszkodowania z polis dobrowolnych takich jak AC czy NNW, dlatego że jazda bez przeglądu mogła mieć pośredni lub bezpośredni wpływ na powstałe zdarzenia. W przypadku sprawcy, który jechał bez ważnego przeglądu, ubezpieczyciel może wypłacić poszkodowanemu odszkodowanie z jego polisy OC, ale jeśli udowodni, że kolizja była spowodowana złym stanem technicznym pojazdu, zwróci się do kierowcy z żądaniem zwrotu kosztów odszkodowania.

st. sierż. Katarzyna Biniaszczyk

 


 

 

 

Powrót na górę strony