Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zakupy przywłaszczoną kartą z finałem w sądzie

Zduńskowolscy funkcjonariusze zatrzymali 29-letniego mężczyznę, który znalezioną kartą płatniczą wielokrotnie płacił za zakupy. W trakcie czynności okazało się, że brał też udział w kradzieży sklepowej. Oprócz mężczyzny, zatrzymanych zostało jeszcze dwóch jego kolegów.

W grudniu 2021 roku, do komendy zgłosiła się 22-letnia mieszkanka Zduńskiej Woli. Zawiadomiła, że z kieszeni jej kurtki zniknęła schowana tam karta płatnicza. Brak karty zauważyła dopiero wtedy, gdy z jej konta ubyła część pieniędzy. Zduńskowolanka kartę zablokowała i przyszła na policję.

Funkcjonariusze realizując swoje czynności, wytypowali mężczyznę, który dokonywał płatności kartą kobiety. Zatrzymali 29-letniego mieszkańca Zduńskiej Woli, który przyznał się że kartę znalazł, ale nie zamierzał jej oddać, tylko wykorzystać na zakupach. Gdy kupił wszystko co chciał, dał kartę swojemu 26-letniemu koledze. Ten pomimo wiedzy, że karta jest przywłaszczona, poszedł do sklepu i chciał nią zapłacić. Przy kasie okazało się jednak, że karta została już zablokowana.

W trakcie czynności, funkcjonariusze powiązali 29-latka z kradzieżą sklepową jaka miała miejsce w styczniu 2022 roku w jednym ze sklepów w Zduńskiej Woli. Dwóch sprawców skradło wtedy artykuły spożywcze.  Jak się okazało jednym z nich był właśnie ten 29-latek. Policjanci idąc za ciosem ustali również, że jego wspólnikiem w tym przestępstwie był 23-letni mieszkaniec tego miasta. On również został zatrzymany i odpowie za tę kradzież.

Cała trójka usłyszała zarzuty. 29-latek za przywłaszczenie karty, dokonywanie nią zakupów oraz kradzież sklepową, 26-latek za usiłowanie dokonania płatności przywłaszczaną kartą, a 23-latek za kradzież. O ich dalszym losie zadecyduje sąd.

Pamiętajmy:

Karta płatnicza jest własnością banku, a człowiek który ja zgubił jest tylko jej użytkownikiem. W przypadku znalezienia karty, oddajemy ją do najbliższej placówki bankowej, która jest właścicielem karty lub dzwonimy na numer telefonu jaki znajduje się na odwrocie każdej karty.

Nie zapisujmy numeru PIN na karcie płatniczej, nie eksponujmy go również w widocznym miejscu. Robiąc zakupy pamiętajmy, aby nie przechowywać dokumentów, pieniędzy czy telefonów komórkowych w tylnych kieszeniach spodni, w zewnętrznych kieszeniach płaszcza, czy kurtki. Zwracajmy uwagę także na torebki, plecaki oraz podręczne torby z zakupami, nie pozostawiając ich bez opieki i nadzoru. Trzymajmy swoją torebkę lub plecak z przodu, zamknięciem do siebie.

 

 

st. sierż. Katarzyna Biniaszczyk

Powrót na górę strony