Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Mając 2 promile dachował na torach kolejowych

28-letni mieszkaniec Łodzi stracił panowanie nad kierowanym peugeotem, w wyniku czego dachował na torach kolejowych. Miał prawie 2 promile alkoholu w organizmie. Za spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym oraz kierowanie pod wpływem alkoholu grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności oraz utrata prawa jazdy.  

14 lutego 2022 roku, około godziny 00:15 policjanci z łódzkiej drogówki zostali wezwani do zdarzenia drogowego, w którym doszło do dachowania pojazdu. Będąc już na miejscu funkcjonariusze zauważyli leżący na torach kolejowych samochód, obok którego siedział mężczyzna. Jak się okazało był to właściciel peugeota. Policjanci wyczuli od mężczyzny silną woń alkoholu. Badanie wykazało, że 28-latek jest kompletnie pijany, miał prawie 2 promile alkoholu w organizmie.

Swój stan i zachowanie tłumaczył kłótnią z partnerką. W trakcie rozmowy z kierującym, policjanci ustalili przebieg całego zdarzenia. 28-latek poruszając się ulicą Wróblewskiego nie dostosował prędkości do warunków w jakich ruch się odbywał i na zakręcie przed przejazdem kolejowym utracił panowanie nad swoim pojazdem. Po przejechaniu przez chodnik, uderzył w sygnalizator świetlny, a następnie w słup ze znakiem informacyjnym dla maszynistów, po czym zatrzymał się na torowisku kolejowym. Mężczyzna na szczęście nie odniósł żadnych obrażeń i o własnych siłach wyszedł z samochodu.

Mundurowi zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy. Teraz za swoje nieodpowiedzialne zachowanie odpowie przed sądem. Za spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym oraz kierowanie pod wpływem alkoholu grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności oraz utrata prawa jazdy.

Policjanci przypominają!

Jazda w stanie nietrzeźwości to przestępstwo. Zgodnie z obowiązującymi przepisami „kto znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”. Jeżeli sprawca był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 5.

Pamiętajmy, że w przypadku stwierdzenia, że dany kierowca prowadził pojazd w stanie nietrzeźwości oprócz wymierzenia jednej z w/w kar sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów na co najmniej 3 lata (maksymalnie do 15 lat).  Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości od 5 tys. zł do 60 tys. zł. Świadczenia te trafiają na konto Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.


mł. asp. Jadwiga Czyż

WRD KMP w Łodzi

 


 

  • Rozbity pojazd leżący na torach przy nim pracujący strażacy.
  • Miejsce zdarzenia przy rozbitym samochodzie policjanci i inne służby.
  • Rozbity, leżący na dachu samochód sprawcy.
Powrót na górę strony