Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dla bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego

Mundurowi z wieluńskiej „drogówki” wspomagani przez grupę "Speed" z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi oraz policjantów z komend Bełchatowa, Sieradza i Radomska przeprowadzili ponadpowiatowe działania prewencyjno-kontrolne pod nazwą "Bezpieczny Wieluń". Podczas akcji wykorzystano również policyjnego drona. Głównym założeniem prowadzonych działań było zwiększenie bezpieczeństwa na drogach powiatu wieluńskiego.

Wieluńscy mundurowi podczas codziennej służby dbają o bezpieczeństwo na drogach naszego powiatu. Przekraczanie dozwolonych limitów prędkości jest jedną z głównych przyczyn zdarzeń drogowych, w których na drodze giną nie tylko kierujący samochodami i pasażerowie, ale także piesi i rowerzyści! Skutki wielu zdarzeń nie byłyby tak tragiczne, gdyby ich uczestnicy poruszali się zgodnie z obowiązującymi przepisami. Dlatego też tak ważna jest jazda z prędkością zgodną z obowiązującymi przepisami oraz dostosowana do panujących na drodze warunków. Równie istotne jest zachowanie szczególnej ostrożności w rejonie m.in. przejść dla pieszych i skrzyżowań. Mając na uwadze poprawę bezpieczeństwa na drogach naszego powiatu 11 marca 2022 roku inicjatywy policjantów z wieluńskiej drogówki przeprowadzono międzypowiatowe działania prewencyjne pod nazwą "Bezpieczny Wieluń". W tej akcji wieluńskich mundurowych wspomogli funkcjonariusze z łódzkiej grupy „Speed” oraz mundurowi z ościennych komend: Bełchatowa, Radomska, Sieradza. W trakcie prowadzonej akcji mundurowi zwracali szczególną uwagę na kierowców przekraczających dopuszczalną prędkość, na ich zachowania w okolicy przejść dla pieszych, czy nie wyprzedzają w ich rejonie, czy stosują się do sygnalizacji świetlnej. Sprawdzano również zachowania kierowców wobec rowerzystów,którzy podobnie jak piesi zaliczani są do grupy „niechronionych” narażonych na poważne skutki zdarzeń drogowych. Oprócz kontroli prędkości weryfikowany był również stan trzeźwości kierowców. Podczas działań mundurowi równie bacznie przyglądali się czy piesi nie łamią przepisów ruchu drogowego. Najczęściej popełniane wykroczenia przez pieszych to między innymi przechodzenie w miejscach niedozwolonych, przy czerwonym świetle, jak również wchodzenie na jezdnię bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Prowadzone działania miały charakter zarówno dynamiczny jak i statyczny. Pomiarów prędkości dokonywano zarówno poprzez wykorzystanie radiowozów wyposażonych w wideorejestratory, jak również za pomocą ręcznych mierników prędkości.
Wspierający działania policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi wykorzystali do akcji również; drona. Dzięki zamontowanej w nim kamerze z powietrza obserwowali zachowania kierujących i natychmiast reagowali w przypadku niestosowania się do przepisów ruchu drogowego. Mundurowiobsługujący drona szczególnym nadzorem objęli rejony przejść dla pieszych oraz zwracali uwagę na stosowanie się kierowców do sygnalizacji świetlnej oraz wszelkie wykroczenia popełniane przez nich wobec niechronionych uczestników ruchu drogowego. Były to drugie tego typu działania z wykorzystaniem bezzałogowego statku powietrznego, na terenie Wielunia.

W trakcie piatkowej akcji policjanci odnotowali 97 wykroczeń, w tym 69 przypadków przekroczeń dozwolonej prędkości. Policjanci łączenie nałożyli 79 mandatów karnych.

st.asp. Katarzyna Grela

 • policjanci siedzą przy stole podczas odprawy z Naczelnikiem Wydziału Ruchu Drogowego
 • policjanci wsiadają radiowozów
 • radiowozy wyjeżdżają z parkingu
 • policjanci stoją na parkingu i obsługują policyjnego drona
 • policjant stoi na parkingu i obsługuje policyjnego drona
 • policjant stoi na parkingu i obsługuje policyjnego drona, który leci w powietrzu
 • policjanci stoją na parkingu i obsługują policyjnego drona
 • policjant stoi przy radiowozie i obserwuje ruch pojazdów na drodze
 • policjant stoi przy radiowozie i obserwuje ruch pojazdów na drodze
 • policjant przeprowadza kontrolę drogową
 • obraz z policyjnego drona, który zarejestrował wykroczenie - niestosowanie się kierowcy do sygnalizacji świetlnej
Powrót na górę strony