Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wraz z piękną pogodą zaczyna się sezon na jednoślady

Piękna słoneczna pogoda sprawia że na drogach województwa łódzkiego co raz częściej pojawiają kierujący jednośladami. Rowerzyści, motocykliści, kierujący hulajnogami to użytkownicy dróg którzy po zimowej przerwie wrócili na nasze drogi. Policjanci drogówki zapowiadają że będą sprawdzać jak zachowują się na drodze kierujący jednośladami.


Wiosną im cieplej, tym więcej na drogach jednośladów. Bez wątpienia pogoda sprzyja aby poruszać się tego typu pojazdami. Każdy kierujący jednośladem,a szczególnie motocyklem,  nie może zapominać o tym, że pomimo większej swobody wykonywania manewrów na drodze, przepisy prawa o ruchu drogowym obowiązują go tak samo, jak pozostałych użytkowników dróg. Nie zapominajmy nim wyjedziemy w swoją pierwszą podróż najpierw powinniśmy  sprawdzić stan techniczny naszego  jednośladu. Gdy już będziemy na drodze pamiętajmy zawsze
po zimie,  na jezdniach jest wiele nierówności lub ubytków,  w wielu miejscach w tym na drogach dla rowerów, może również leżeć  niesprzątnięty  piasek. W takiej sytuacji jedna chwila nieuwagi, gwałtowny manewr może spowodować utratę panowania nad pojazdem i wywrócenie  jest gotowe. Zwracamy się   również do innych uczestników ruchu drogowego o rozwagęi przestrzeganie przepisów.

Pamiętajmy!
Dla każdego z nas jest miejsce na drodze. Brak zrozumienia i wzajemnego szacunku, to niekorzystny czynnik wpływający na nasze wspólne  bezpieczeństwo. Bez względu na to, jakim środkiem transportu się poruszamy, wszyscy chcemy tego samego - bezpiecznie dojechać do celu.

Zwracamy się do  fanów motocykli o nie traktowanie drogi jako toru wyścigowego przypominając że najczęstszą przyczyną wypadków z udziałem motocyklistów głównej mierze jest  nadmierna prędkość i przecenianie swoich umiejętności.
Wśród  następnych  przyczyn można wymienić  niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej, wciskanie pomiędzy samochody, a w końcu zwykłe bezmyślne  popisy. Apelujemy do wszystkich fanów jednośladów o rozwagę i bezpieczną jazdę podczas której  powinni   wykazywać  się ograniczonym zaufaniem wobec innych kierujących. Warto też  aby  zadbali o odblaskową odzież, która sprawi, że będą bardziej widoczni na drodze. Podróżując   staraj się dawać dobry przykład innym motocyklistom, rowerzystom czy kierującym hulajnogą. Pamiętaj nierówności na jezdni, piasek lub inne  nieczystości  zalegające po zimie na drogach, w połączeniu z chwila nieuwagi lub gwałtownym manewrem prowadzą do wywrócenia jednośladu. Nie należy również zapominać że, także kierowcy samochodów odzwyczaili się od obecności jednośladów w ruchu drogowym. Bardzo często bywa iż podczas zmiany pasa ruchu czy też skrętu w lewo, motocyklista nie jest zauważany, lub też kierujący samochodem widzi go w ostatniej chwili. W tym momencie  na uniknięcie zderzenia jest już za późno. Pomimo takiej wiedzy, wielokrotnie  nie powstrzymuje to, szczególnie tych mniej doświadczonych motocyklistów, przed lekceważeniem przepisów i przecenianiem własnych umiejętności.  Wśród najczęstszych  przyczyn wypadków z udziałem motocyklistów można wymienić  nadmierna prędkość,  niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej, wciskanie się między samochody którym towarzyszy przecenianie swoich umiejętności i zwykłe popisy.

Apelujemy do wszystkich kierujących o rozwagę i przestrzeganie przepisów!
Każdy uczestnik ruchu drogowego musi mieć na względzie bezpieczeństwo swoje i innych. Pamiętajmy, że w przypadku nawet najdrobniejszej kolizji jednośladu i samochodu, ten pierwszy ma najmniejsze szanse na przeżycie albo wyjście
z wypadku bez obrażeń.
Motocyklisto, pamiętaj!
Droga publiczna to nie tor wyścigowy! Pomyśl o innych użytkownikach dróg. Przestrzegaj przepisów ruchu drogowego: nie przekraczaj prędkości; nie wymuszaj pierwszeństwa, zadbaj o to, żeby być widocznym. Fluorescencyjne wstawki w kurtce, spodniach, czy na butach sprawią, że zostaniesz szybciej zauważony na drodze.
Rowerzystom  przypominamy!
Zbliżając się do przejścia dla pieszych  jesteś  zobowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu,  możesz korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, ale tylko na pewnych warunkach m.in. opiekujesz się osobą w wieku do 10 lat, która tak jak Ty kieruje rowerem. Szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 metry i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.
I na koniec - warunki pogodowe zagrażają Twojemu bezpieczeństwu (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź czy gęsta mgła).
Kierując rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jesteś obowiązany jechać powoli, zachowując szczególną ostrożność i ustępując miejsca pieszym.
Korzystającym  z hulajnogi  elektrycznej przypominamy !

Wprowadzone  w 2021 roku przepisy zabraniają kierującemu hulajnogą czy urządzeniem transportu osobistego przewożenia osób, zwierząt lub ładunku oraz ciągnięcia innego pojazdu bądź ładunku.

Kierowco!
Pamiętaj używaj kierunkowskazów i patrz w lusterka, jednoślady są wszędzie.

asp.  sztab. Marzanna Boratyńska WRD KWP w  Łodzi

 

 

Powrót na górę strony