Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Aktywni Błękitni- szkoła przyjazna wodzie

Opoczyńscy policjanci wspólnie z przedstawicielami Piotrkowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, realizują program edukacyjny promujący szeroko rozumianą edukację wodną w zakresie dbałości o wodę i znajomości zasad bezpiecznego korzystania z rekreacji wodnej . W powiecie opoczyńskim do projektu przystąpiły cztery szkoły z terenu gminy Mniszków. 11 kwietnia 2022 roku, odbyło się pierwsze z zaplanowanych spotkań.

 

Na terenie województwa łódzkiego, Program „Aktywni Błękitni -szkoła przyjazna wodzie”, patronatem objęli Wojewoda Łódzki oraz Marszałek Województwa Łódzkiego.

Celem głównym programu edukacyjnego jest organizacja  działań zmierzających  do nabycia umiejętności racjonalnego gospodarowania zasobami wody i bezpiecznego z niej korzystania.

I właśnie o bezpiecznym, rekreacyjnym korzystaniu z kąpieli wodnych, z uczniami szkoły w Mniszkowie rozmawiał dzielnicowy z Komisariatu Policji w Paradyżu sierż. sztab. Jakub Binkiewicz.

Pomimo tego, że sezon na kąpiele wodne jest jeszcze przed nami, w ramach programu już rozpoczęły się spotkania edukacyjne dotyczące bezpieczeństwa nad wodą.

Policjant podczas spotkania przypomniał młodzieży o zagrożeniach związanych z nieodpowiedzialną kąpielą. Sierż. sztab. Binkiewicz, przypomniał, że bezpieczna kąpiel zależy w głównej mierze od nas samych. Przedstawił kilka najważniejszych zasad, które obowiązują każdego kto zażywa kąpieli wodnych. Najważniejsza , żelazna zasada:

Bezpieczna kąpiel, to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik.

„Dzikie kąpieliska” zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona.

Nie wolno pływać też na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych

Pamiętajmy!

  • Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy. Stosujmy się do uwag i zaleceń ratownika.

  • Nie pływajmy w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność wynosi poniżej 50 metrów), gdy wieje porywisty wiatr.

  • Nie pływajmy w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiemy, że występują zawirowania wody lub zimne prądy.

  • Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”, dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni.

  • Pamiętajmy, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak nadmuchiwane koło.

  • Nigdy nie wchodźmy do wody, nie pływajmy po spożyciu alkoholu.

  • Nie przeceniajmy swoich umiejętności pływackich. Jeśli chcemy wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyńmy asekurowani przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby. Na głowie powinniśmy mieć założony czepek aby być widocznym dla innych w wodzie. Można do tego celu użyć bojki na szelkach.

  • Nie wypływajmy za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne.

  • Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych, dobrze żeby miały złożone na siebie dmuchane rękawki, które pomogą dziecku utrzymać się na wodzie.

  • Zażywając kąpieli słonecznych zwracajmy uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował naszej pomocy. Jeśli będziemy w stanie mu pomóc, to zróbmy to, ale w granicach swoich możliwości. Jeśli nie będziemy czuli się na siłach, to zaalarmujmy natychmiast inne osoby.

  • Pływając żaglówkami, łódkami czy kajakami pamiętajmy o założeniu kapoka.

  • Nie pływajmy żaglówkami, łódkami, czy kajakami będąc pod wpływem alkoholu, czy innych środków działających podobnie do alkoholu – za naruszenie tego zakazu grozi nam kara grzywny, a ponadto jest to niebezpieczne zarówno dla nas samych, jak i dla innych amatorów wodnych uroków.

  • Wypływając na dłuższy rejs pamiętajmy, żeby wcześniej sprawdzić prognozę pogody.

  • Przed wypłynięciem poinformujmy najbliższych lub znajomych dokąd, z kim i jakim sprzętem wypływamy oraz o przewidywanej porze powrotu.

Kolejne spotkania w szkołach w Bukowcu n.Pilicą, w Szkole Podstawowej w Błogie Rządowe i Stoku, zaplanowane są na przełom kwietnia i maja 2022 roku.

 

asp.szt. Barbara Stępień

 

 

 

 

 

  • Policjant podczas spotkania w ramach programu Aktywni Błekitni
Powrót na górę strony