Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Używał magnesu, aby nie rejestrować czasu pracy

51-letni kierujący volvo nie rejestrował czasu pracy. Dzięki podłączonemu magnesowi pod impulsator wykazywał na tachografie „odpoczynek”. Mężczyźnie zatrzymano prawo jazdy na okres 3 miesięcy oraz ukarano mandatem karnym w wysokości 2 000 złotych.

12 kwietnia 2022 roku, policjanci z łódzkiej drogówki prowadzili nadzór na ulicy Strykowskiej pod katem nieprzestrzegania przez kierujących ciężarówkami czasu pracy. Około godziny 6:35 zatrzymali do kontroli samochód marki volvo. Mundurowi sprawdzili stan techniczny pojazdu oraz czas pracy kierowcy. Po analizie danych z tachografu oraz z karty kierowcy okazało się, że ani na tachografie ani na karcie nie była rejestrowana jazda. Stróże prawa po wnikliwej analizie odkryli, że od dnia 11.04.2022 r. do momentu zatrzymania pojazdu zapisywany był jedynie „odpoczynek”.

51- letni kierujący zapytany o taki stan rzeczy przyznał się policjantom, że przed wyjazdem z magazynu jednego z marketów podłączył magnes na impulsator, aby urządzenie nie odczytywały, że ciężarówka jest w ruchu.  Ponadto kontrola dokumentów pojazdu wykazała, że ciężarówka od stycznia 2022 roku nie została poddana badaniu technicznemu w wyznaczonym terminie, a co za tym idzie pojazd nie powinien w ogóle poruszać się po drogach.

Mundurowi za naruszenia Ustawy o Transporcie Drogowym nałożyli na kierującego mandat karny w wysokości 2000 złotych oraz zatrzymali prawo jazdy na okres 3 miesięcy. Ponadto sporządzili protokół kontroli, który został przesłany do Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego celem wszczęcia postępowania administracyjnego wobec przedsiębiorcy, któremu grozi kara do 14 000 złotych.

Przypominamy!

Zgodnie z Ustawą Prawo o ruchu drogowym – art. 135 ust. 1 pkt 2a lit. c policjant zatrzymuje prawo jazdy za pokwitowaniem w przypadku ujawnienia podczas kontroli drogowej kierującego, który wbrew obowiązkowi nie rejestruje za pomocą tachografu na wykresówce lub karcie kierowcy wskazań w zakresie prędkości pojazdu, aktywności kierowcy lub przebytej drogi.

Ponadto zgodnie z Ustawą o Transporcie Drogowym za podłączenie do tachografu niedozwolonego urządzenia, niewłaściwą obsługę lub odłączenie homologowanego i sprawnego technicznie tachografu, skutkujące nierejestrowaniem aktywności kierowcy, prędkości pojazdu lub przebytej drogi oraz korzystanie przez kierowcę z niedozwolonego urządzenia przeznaczonego do podrabiania lub przerabiania danych rejestrowanych przez tachograf grozi kara grzywny w łącznej kwocie 2 000 złotych.


mł. asp. Jadwiga Czyż

 

  • Urządzenia do odczytu oraz dokumenty i laptop.
  • Samochód ciężarowy, w tle radiowóz policyjny.
  • Samochód ciężarowy , przed nim stoi radiowóz.
Powrót na górę strony